Wyjazd na kolonię czy obóz to sytuacja stresująca dla każdego dziecka i jego rodzica. Dlatego dobrze jest wszystko wcześniej przemyśleć i krok po kroku przygotować się do tego ważnego wydarzenia.
6. Kieszonkowe.
Jeśli Twoje dziecko nie miało wcześniej kieszonkowego, to istnieje prawdopodobieństwo, że wyda wszystko w przeciągu pierwszych trzech dni. Żeby się przed tym ustrzec daj dziecku część pieniędzy a resztę w podpisanej kopercie z niskimi nominałami (koniecznie – wychowawca nie ma czasu żeby rozmieniać na drobne) przekaż wychowawcy mówiąc, że wypada na dzień np. po 10 zł.
Dobrym pomysłem jest wyposażenie kolonisty w saszetkę, którą można zawiesić na szyi. Będzie mu tam wygodniej chować portfel i jest szansa że go dzięki temu nie zgubi.
W związku z pieniędzmi naucz dziecko podstawowej zasady, że nie wolno się „chwalić” rówieśnikom, ile się zabrało ze sobą na wyjazd i nie wolno zostawiać pieniędzy na widoku np. na łóżku lub na szafeczce czy nawet w szufladzie. Większość toreb, plecaków czy walizek ma kieszonki, które są mało widoczne lub trudno dostępne, tam można chować portfel wtedy, kiedy nie jest potrzebny.
Czasami dzieci podnoszą krzyk, że zostały okradzione, tymczasem jak się z nimi podliczy wszystkie zakupy okazuje się, że wydały te pieniążki i o tym zapomniały.
7. Bezpieczny autokar.
Zapytaj organizatorów, czy będą ze swej strony wołać policję do sprawdzenia autokaru. Jeśli nie, to sam zadzwoń. Zapytaj organizatora, o której będzie podstawiony autokar i poproś policję żeby przyjechała na tę godzinę, czyli wcześniej niż czas zbiórki dla rodziców i dzieci. Taki przegląd może potrwać kilkanaście minut, nie ma sensu opóźniać przez to wyjazdu. Sprawdzanie pojazdu nie musi się odbywać na Twoich oczach. Wystarczy, że kierowca lub organizator pokarze Ci dokument, w którym stwierdzono, że pojazd o danej rejestracji, określonego dnia przeszedł kontrolę i nadaje się do użytku. I tu od razu uprzedzam, że policja nie zawsze ma możliwości personalne na przysłanie patrolu. Zwłaszcza, jeśli tego dnia wiele autokarów wyjeżdża w trasę, może się zdarzyć, że nie przyjadą.
8. W dniu wyjazdu.
Nie wskazane jest działanie w pośpiechu i robienie wszystkiego na ostatnią chwilę bo to przysparza więcej stresów, zdenerwowanemu już i tak, koloniście. Dlatego zaplanuj wszystko tak, żeby zdążyć bez nerwów. Nie dziw się, że dziecko nie zje śniadania i nie zmuszaj go do tego, tylko daj dodatkową kanapkę. Gwarantuję Ci, że dzieci przez pierwszą godzinę podróży odsypiają wczesną pobudkę, a przez resztę podróży jedzą .
Po przyjeździe na miejsce zbiórki rozejrzyj się za dziećmi w wieku twojej pociechy. Stań koło nich i zagadnij rodziców. Możesz zapytać, czy pierwszy raz z tym organizatorem wysyłają swoje dziecko a dalej już samo pójdzie. Zapoznaj Wasze dzieci ze sobą i jeśli jadą autokarem to zaproponuj, żeby razem usiadły. Dasz tym dziecku dobry przykład i pomożesz poznać pierwszego kompana wakacyjnych zabaw.
Powiedz dziecku, gdzie schowałeś jego bagaż. Po której stronie autokaru albo w którym przedziale pociągu się znajduje. Dzieci bardzo się stresują tym, że nie wiedzą czy ich bagaż jedzie z nimi, że nie będą miały w co się ubrać.
9. Zrelaksuj się :-)
Po wyprawieniu dziecka na kolonię czy obóz wróć z uśmiechem na twarzy do domu i wykorzystuj te chwile na to wszystko, na co nie miałeś czasu i siły. Chodź do kina czy do teatru, odwiedzaj znajomych, poświęć więcej uwagi małżonkowi czy drugiemu dziecku. Ciesz się życiem i nie zamartwiaj, co tam słychać u Twojej pociechy. Tobie też należą się wakacje.
10. Na kolonii.
- Kiedy dziecko jest już na wyjeździe, od czasu do czasu zadzwoń do niego, byle nie za często. Wybieraj raczej godziny ranne i popołudniowe, w okolicach posiłków. Łatwo wtedy dziecko zlokalizować i nie będziesz przeszkadzał w zajęciach. Godziny wieczorne dla świeżo upieczonych kolonistów to trudny czas, sprzyjający małym smuteczkom. Dlatego dzwoniąc o tej porze, jeszcze utrudniasz dziecku ten czas rozstania.
- Wyślij do dziecka list. Wszyscy ogromnie lubimy je dostawać, Twoje dziecko również. Możesz wzbogacić go rysunkami młodszego rodzeństwa, czy zdjęciami ukochanego pupila. Kolorowa papeteria i miły zapach będzie dodatkowym atutem.
- Jak przygotować dziecko do wyjazdu na kolonię, cz.1