Motywacja a sukces

Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania. Służy ona nakierowaniu człowieka na realizację określonego celu.

Motywacja jest zjawiskiem złożonym. W zależności od nastawienia i postawy jesteśmy mniej lub bardziej zmotywowani przez czas krótszy lub dłuższy, w zależności od naszej konsekwencji i wytrwałości.

Poziom motywacji zależy między innymi od wysiłku i ryzyka związanego z daną czynnością. Ich wzrost w początkowej fazie zwiększa motywację i utrzymując się, doprowadza ją do optymalnego poziomu. Jednak dalszy wzrost wysiłku i ryzyka obniża poziom motywacji.

Wzrost motywacji może wynikać ze wzrostu prawdopodobieństwa sukcesu lub porażki Motywacja jest najsilniejsza, gdy prawdopodobieństwo sukcesu i porażki jest równe.


MOTYWACJA WEWNĘTRZNA I ZEWNĘTRZNA

Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna charakteryzuje się tym, że dana aktywność jest na tyle przyjemna i zaspakaja potrzeby, że staje się celem samym w sobie. Robimy coś, bo lubimy, nawet jeśli nie wiąże się to z żadnymi benefitami. Żeby podjąć działanie, wystarczy nam sama radość z niego płynąca.

W przypadku dzieci takim działaniem jest na przykład zabawa, młodzieży – aktywność sportowa lub artystyczna (nawet, jeśli nie wiąże się to z wygranymi konkursami czy pochwałami ze strony innych). Po prostu robią to dla siebie.

Motywacja zewnętrzna

 

Motywacja zewnętrzna to działanie w celu osiągnięcia benefitów płynących z konsekwencji. Ukierunkowana jest ona na zysk, korzyści. Dużo naszych działań wynika właśnie z motywacji zewnętrznej. Na przykład pracujemy (choć w danej chwili mamy ochotę „poleniuchować”), ponieważ potrzebujemy pieniędzy na życie i realizację swoich marzeń. Robimy to także, aby ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami nie wykonania danej czynności; w tym przypadku – zwolnienia z pracy. Dzieci w wieku szkolnym uczą się między innymi po to, żeby uzyskać pochwałę rodzica lub nauczyciela.

Nieraz zdarza się, że trzeba robić coś, na co nie mamy w danej chwili ochoty, ale co przybliży nas do tego, co chcemy uzyskać w dalszej perspektywie (np. wolny czas, pochwałę, zadowolenie). Właśnie ta wizja przyszłości daje nam siłę do działania.

Autor: Barbara Ukleja



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.