Jeśli nie jesteś pewny czy wysłać swoje dziecko na kolonię czy zimowisko podpowiadamy co zrobić i dlaczego, warto pomimo obaw, zrobić ten pierwszy krok ku samodzielności.
Każdemu rodzicowi spędzają sen z powiek pytania „Czy moje dziecko jest już gotowe do wyjazdu na kolonię?, Czy sobie poradzi?, Czy będzie chciało wcześniej wracać”.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bo każde dziecko jest inne. Jednak jeśli Twój szkrab ma siedem, osiem lat może jeszcze nie być gotowy na rozłąkę. Nie musisz z tego powodu rezygnować z wysłania go na wyjazd letni bez rodziców, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz siebie i dziecko.
Dlaczego siebie też musimy przygotowywać?
Czasami zapominamy, że nasze maleństwo już nie jest takie malutkie i nie potrzebuje bez przerwy naszej opieki i ochrony. Wtedy nasza troska podyktowana jest wyimaginowanymi obawami a nie rzeczywistą sytuacją. Zwłaszcza my, kobiety mamy tendencję do nadopiekuńczości, czujemy się potrzebne gdy mamy dziecko przy sobie, uważamy, że bez nas sobie nie poradzi. Dlatego zanim wyślesz swoją latorośl na kolonię musisz odciąć tą wirtualną pępowinę, inaczej dziecko się nie usamodzielni na tyle by spędzić kilka dni bez Ciebie. Uwierz, że sobie poradzi, że nie stanie mu się krzywda.
Jak przygotować dziecko na kolonię?
- nie strasz dziecka wyjazdem, nie mów „ciekawe kto będzie za Ciebie sprzątał jak będziesz na koloni”,
- zostawiaj dziecko na kilka godzin u rówieśników lub kogoś z rodziny, stopniowo wydłużaj czas aż do kilku dni,
- na ”pierwszy ogień” wybierz raczej krótki wyjazd, np. tygodniowy,
- stwarzaj dziecku okazję by poznawało i spędzało czas z rówieśnikami ,
- chwal swoją pociechę, że jest już taka samodzielna ,
W przypadku dzieci starszych w większości przypadków nie ma nad czym się zastanawiać. Nawet jeśli dziecko się opiera argumentując to lękami czy niechęcia rozłąki z ukochanym zwierzakiem rzeczywistym powodem może być brak komputera na wyjeździe. I tu jest świetna okazja żeby potraktować taką kolonię czy obóz jako odwyk od telewizora, komputera lub nieakceptowanych kolegów Twojego dziecka.
Dlaczego powinniśmy wysyłać dzieci na kolonie?
Większość z nas oprócz oczywistego waloru wypoczynkowego nie widzi innych zalet wysyłania dzieci na kolonię. Tymczasem taka kolonia czy obóz jest szkołą życia dla dzieci.
- uczą się samodzielności –dzieci same muszą się ubrać w to co sobie przygotują, nikt im nie mówi co mają myśleć,
- uczą się podejmować decyzje – w co się ubrać, co sobie kupić
- uczą się ponosić konsekwencję swoich czynów – jak wydam wszystkie pieniądze pierwszego dnia to później nie będę ich miał,
- uczą się dbać o swoje rzeczy - jak zgubie kostium to nie będę miała w czym pływać,
- uczą się nowych umiejętności społecznych – jak poznawać rówieśników, jak z nimi rozmawiać, jak nawiązywać przyjaźnie, jak rozwiązywać konflikty,
- uczą się zasad współżycia społecznego- dlaczego trzeba utrzymywać w pokoju porządek i dzielić się z rówieśnikami,
- odwyk od komputera czy telewizora,
- można rozwijać swoje pasje na koloniach hobbystycznych lub obozach sportowych,
- poszerzają się horyzonty – na takiej koloni dziecko poznaje różne osoby, z różnych środowisk, z różnymi charakterami, zainteresowaniami.