"Jak urządzić pokój przedszkolakowi?"

Pokój przedszkolaka może być małym rajem, w którym maluch będzie przeżywał ciekawe przygody, bawił się z rówieśnikami, zdobywał wiedzę i nowe umiejętności. Podpowiadamy jak małym nakładem finansowym sprawić by Twój szkrab dzięki kilku pomocom prawidłowo się rozwijał. Taki pokój, który daje wiele możliwości jest doskonałą inwestycją w dziecko i Twój czas wolny. Maluch zajmie się zabawą w swoim fantastycznym gniazdku a Ty będziesz mogła odpocząć.


Meble

Jeśli masz tylko możliwości lokalowe nie żałuj maluchowi przestrzeni. Urządzając pokój dla przedszkolaka pamiętaj, że to ma być jego pokój nie Twój i jego gust jest tu najważniejszy.  Dlatego wskazane są dziecięce mebelki o śmiesznych kształtach i jaskrawych kolorach. Łóżko imitujące samochód lub zamek dla księżniczki, łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią lub rurą „strażacką” do spuszczania się na dół lub „wdrapywania” na górę.

Tapeta
Oczywiście w jasnych, żywych kolorach z obrazkami, dobrze by były łatwo zmywalne bo przedszkolakom zdarza się maznąć „niechcący” jakąś kreskę. Możesz umożliwić przedszkolakowi rozwijanie swoich artystycznych pasji i na wysokości pół metra do metra od podłogi zawiesić pas białego papieru lub pomalować farbą którą łatwo się mywa by maluch mógł bez skrępowania malować i rysować.

Wykładzina
Jeśli Twój szkrab jest szczęśliwym posiadaczem sporych rozmiarów pokoiku możesz użyć we wnętrzu dwóch wykładzin. Jedna w „dziecięce” wzorki, np. tor dla samochodzików będzie tylko w części do zabawy, druga w reszcie pomieszczenia. Umów się z dzieckiem, że może rozrzucać zabawki tylko w tym kąciku, a reszta pomieszczenia musi zostać uporządkowana. Wykładzina powinna być rozłożona w całym pomieszczeniu gdyż dzieci lubią chodzić na bosaka poza tym skacząc mogą się pośliznąć i wywrócić .

Sufit
Dzieci czasem boją się same zasypiać, możesz sprawić by Twój szkrab czuł się nieco bezpieczniej przyklejając nad jego łóżkiem sporych rozmiarów fototapetę z jego ulubionym zdjęciem, np. całej rodziny lub postaci z bajki. Na pozostałej części sufitu możesz rozwiesić siatkę do której będziecie przywiązywać papierowe modele samolotów i rysunki wykonane przez przedszkolaka.

Ściana
Jeśli nie chcesz zawieszać siatki na suficie możesz ją umieścić na ścianie, tę rolę świetnie pełni również tablica korkowa lub korek przyklejony do ściany (jest tańszy od tablicy). To miejsce posłuży do wywieszania prac przedszkolaka ewentualnie możesz na niej przyczepić duży arkusz papieru na którym dziecko będzie sobie malować lub rysować. Na ścianie powinno też znaleźć się miejsce na dużą mapę. W księgarni i sklepach papierniczych są dostępne wielkoformatowe mapy dla dzieci, całej Polski lub świata. Dzięki takiej mapie dziecko zacznie uczyć się położenia różnych miast i państw. Osobiście polecam kupienie najpierw mapy polski i zaznaczanie na niej szpileczkami miejsc w których byliście. Jeśli dużo podróżujecie za granicą kup też globus i na nim zaznaczaj miejsca waszej bytności.

Czego jeszcze potrzebujesz?
- Stolika i krzesełek – w zasadzie może to już być nawet biurko. Ważne by było dostosowane do wzrostu Twojego pracusia. Poeksperymentuj trochę z miejscem gdzie je ustawisz, niektóre dzieci nie lubią siedzieć tyłem do drzwi. Na stoliku pojemnik z kredkami, farbami, pędzlami. Kup też linijkę, ekierkę i cyrkiel – niech Twoje dziecko się z nimi powoli oswaja.
- Magnetofon oraz bajki do słuchania i piosenki – nic nie zastąpi bajki czytanej do poduszki przez mamę czy tatę ale słuchanie bajek z magnetofonu również ma ogromne znaczenie. Stymuluje rozwój narządu słuchu i rozwija pamięć słuchową u dzieci.
- Huśtawki – w sklepie dostępne są huśtawki które można zawiesić na hakach wwierconych we framugi drzwi, w przedpokoju lub na balkonie. Ten ostatni pomysł wydaje się dosyć kontrowersyjny jednak osobiście widziałam to na własne oczy i zdaje egzamin pod warunkiem, że balkon to lodżia z wysokimi barierkami a huśtawka ma specjalne zabezpieczenie przed wypadnięciem. Huśtanie rozwija zmysł równowagi u dzieci.
- Roślinki – mały przedszkolak powinien posiadać własną roślinkę. Podlewając i pielęgnując ją będzie uczył się miłości do przyrody i obowiązkowości.
- Budzik z cyferblatem – kup malcowi duży budzik z cyferblatem i ucz go określania czasu. Jeśli dajesz mu 10 minut na zabawę nastawiaj budzik, dzieci nie mają jeszcze ukształtowanego poczucia czasu, a tak jak zadzwoni dzwonek masz się do czego odwołać.


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.