„Przedszkolak nie lubi leżakowania.”

Czasem dzieci nie znoszą leżakowania i błagają rodziców żeby je odebrać przed znienawidzoną czynnością. Rzadko możemy ulec prośbą więc dzieci skazane są na „męczarnie”

Dzieci leżakują bo potrzebują odpoczynku, snu w trakcie dnia. Muszą zregenerować siły witalne i intelektualne. Wypoczęte maluch rzadziej zapadają w choroby i nie są takie „marudne” jak te zmęczone. W przedszkolu dodatkowo panuje spory hałas co również jest bardzo męczące dla rozwijającego się układu nerwowego Twojego malucha. Z tych wszystkich względów leżakowanie powinno odbywać się w przedszkolach. Problem polega na tym, że nie wszystkie dzieci w tym samym czasie robią się zmęczone. W warunkach domowych taki szkrab sam decyduje kiedy się położyć i odpocząć, w przedszkolu musi to robić „na gwizdek”. Dzieci nie lubią się przebierać w piżamkę, rozpiera je energia wtedy, kiedy oczekuje się od nich bezwładnego leżenia. Trudno im wytrzymać w bezruchu, mają przecież tyle rzeczy do zrobienia: porozmawiać z koleżanką, pobawić się sznurowadłami, korci ich ulubiona zabawka śmiejąca się z pułki. To tak jakby nam kazano leżeć wtedy kiedy chcemy ugotować obiad, zrobić zakupy, pobuszować w Internecie czy obejrzeć ulubiony serial albo koniecznie musimy zadzwonić do przyjaciółki!
Niestety nie możemy wiele zaradzić na niechęć dziecka do leżakowania. Warto jednak spróbować by umilić naszej latorośli pobyt w przedszkolu.

Jak temu zaradzić:
- Poproś wychowawczynie czy może dzieciom w trakcie leżakowania czytać książkę lub puścić bajkę z płyty? Uzasadnij swoją prośbę. Powiedź, że dziecko ciężko znosi leżakowanie, nie chce przez to chodzić do przedszkola, płacze.

- W niektórych przedszkolach dzieci leżą przez 15 minut a przez resztę czasu mogą w ciszy, na łóżeczkach, oglądać wybrane przez siebie książeczki. Zapytaj, może w Waszym przedszkolu to też jest możliwe?!

- Porozmawiaj z dzieckiem czego tak naprawdę nie lubi w leżakowaniu i jeśli to możliwe wyeliminuj problem. Jeśli nie lubi się przebierać bo jest zawsze ostatnie to potrenuj ubieranie, żeby łatwiej mu szło. Może rozwiązaniem będzie bluza z większym otworem na głowę i spodenki na łatwo zapinający się zatrzask, buty zamiast wiązane na rzepy? Czasem szkraby pomimo tak młodego wieku odczuwają już wstyd. Zatem Twoja pociecha najzwyczajniej na świecie może się wstydzić rozbierać przy innych?!
A może podczas leżakowania zawsze leży obok kogoś kogo nie lubi, kto jej dokucza, przeszkadza?

- Naucz dziecko odpoczywać, relaksować się. W weekendy o tej samej porze co leżakowanie w przedszkolu wyłącz telewizor, nie rób zakupów tylko połóżcie się na łóżku i odpoczywajcie. Puść spokojną muzykę, możesz pogłaskać dziecko po główce i rozkoszujcie się ciszą.

- Wymyśl dziecku zadanie podczas leżakowania. Te dzieci, które podczas leżakowania nie zasnęły bardzo się nudzą. W końcu cała ich działalność to aktywność. Nie potrafią jeszcze siedzieć i myśleć. Naucz zatem dziecko marzyć. Niech wyobraża sobie, że jest ulubioną postacią z bajki i wymyśla nowe przygody. Albo liczy barany, do tylu ile potrafi – najpierw 5 czerwonych baranów, potem 5 żółtych itd

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-02-22 10:32
olga

obciach

wyraz półka powinien być napisany przez "o z kreską"




Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.