Jak Zostać Psychologiem ?

Psychologia to od kilku lat bardzo modny kierunek. Świadczy o tym chociażby liczba chętnych na jedno miejsce podczas rekrutacji na studia. Zanim więc odpowiemy na powyższe pytanie zastanówmy się co to znaczy być psychologiem, co wiąże się z tym zawodem.

     Psycholog (gr. psycho - dusza oraz lógos - nauka) to specjalista, który zajmuje się zjawiskiem powstawania i  przebiegu procesów psychicznych, świadomością, stanami emocjonalnymi i cechami psychicznymi człowieka oraz procesami poznawczymi i wyobrażeniami. W obszarze jego zainteresowań leżą także stosunki jednostki  z otoczeniem oraz zasady rządzące tymi relacjami.
    Z powyższej definicji wynika więc, że psycholog pracuje przede wszystkim z drugim człowiekiem lub zajmuje się zjawiskami dotyczącymi człowieka. W związku z tym wskazane byłoby, aby wybierając ten zawód, zastanowić się czy tego rodzaju praca nam odpowiada, czy lubimy być z innymi, czy nie sprawia nam to problemów. A jeśli tak, to jakiego rodzaju są to problemy i jak nad nimi możemy popracować, aby później nie stało się to barierą w wykonywaniu zawodu.

   I tutaj pojawia się kolejny wątek. Część młodych ludzi idąc na psychologię kieruje się motywacją, że może być to sposób na poznanie i pomoc sobie. Poznanie owszem, ale czy pomoc? Trzeba pamiętać o tym, że pierwsze lata to najczęściej zajęcia teoretyczne, dość mało ćwiczeń, a jeśli są ćwiczenia to przygotowując się do nich najczęściej opieramy się na materiałach, zadaniach realizowanych z kimś innym, a nie z sobą. Poza tym badanie samego siebie to brak profesjonalizmu. Jednym słowem ważna jest tu motywacja. Dlaczego chcesz zostać psychologiem? Odpowiedz sobie na to pytanie.

Co wiąże się z zawodem psychologa?
     Psychologia to nauka, która nie istnieje w oderwaniu od innych nauk i ściśle wiąże się z nimi. W związku z tym na różnych uniwersytetach jest umieszczana ona na różnych wydziałach i w zależności od tego mniej lub bardziej rozszerzane są niektóre przedmioty. Musisz jednak wiedzieć, że są to studia, które wymagają sięgania do różnych dziedzin. Na pewno zetkniesz się na nich z filozofią, biologią, matematyką najczęściej w postaci statystyki. Pierwsze lata najczęściej są wspólne dla wszystkich studentów, potem wybiera się specjalizacje. Jakie to są specjalizacje zależy od uczelni, więc musisz to sprawdzić. Trzeba pamiętać również o tym, że psychologia to nauka, która ciągle się rozwija i często studia to podstawa, a potem przed tobą kursy, warsztaty, studia podyplomowe. Oczywiście czy będziesz to robił zależy od Ciebie, od dziedziny psychologii, którą się zajmiesz, a także od Twoich aspiracji, potrzeby rozwoju.

Co teraz możesz zrobić, żeby zostać psychologiem? 
- Myślę, że najpierw powinieneś odpowiedzieć sobie, jak już wspomniałam wyżej, dlaczego chcesz nim zostać i czy zostanie psychologiem spełni Twoje oczekiwania.
- Następnie zastanów się jaka dziedzina psychologii interesuje Cię najbardziej, gdzie widziałbyś siebie potem w pracy, a następnie sprawdź na poszczególnych uczelniach, która z nich gwarantuje specjalizację w tym zakresie. 
- Ważne jest również to, abyś sprawdził z jakich przedmiotów maturalnych są brane pod uwagę oceny w procesie rekrutacji na studia i poszukać takiej szkoły średniej, która pozwoli Ci się odpowiednio do tego przygotować.
- Jeśli masz możliwość spotkaj się z kimś kto już jest psychologiem lub kimś kto studiuje psychologię i zadaj mu nurtujące Cię pytania.
 
Co będziesz musiał zrobić póżniej?
 Gdy już zdecydujesz się, że to psychologia. Musisz zdać maturę, wybrać uczelnię na której chcesz studiować i skończyć pięcioletnie studia, po których jak już wspomniałam nadal należy uzupełniać wiedzę, a bardziej poszerzać umiejętności.

Gdzie może pracować psycholog?
Istnieje wiele miejsc, w których obecnie zatrudniani są psycholodzy. Poniżej podaję dziedziny psychologii i miejsca pracy związane z tą dziedziną. Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych miejscach mogą pracować ludzie po różnych specjalizacjach. Zdarza się też tak, że wykonywana przez psychologa praca nie pokrywa się ze specjalizacją ukończoną w trakcie studiów, a bardziej wiąże się z jego zainteresowaniami i później zdobytym doświadczeniem czy realizowanym doszkalaniem.
- psychologia wychowawcza – dotyczy głównie dzieci młodzieży, osoby po tej specjalizacji mogą znaleźć pracę w szkołach, poradniach psychologiczno – pedagogicznych, domach dziecka itp.
- psychologia rozwojowa – w zależności od okresu, który nas interesuje. Na pewno w miejscach podanych powyżej, ale także jeżeli interesujemy się i lubimy pracę z osobami starszymi w domach pomocy społecznej
- psychologia kliniczna – szpitale psychiatryczne, poradnie zdrowia psychicznego, ośrodki terapeutyczne
- psychoterapia – tu należy pamiętać, że trzeba jeszcze skończyć dodatkowe kursy czy studia podyplomowe, podobne miejsca jak w przypadku psychologii klinicznej
- psychologia biznesu – firmy, zakłady pracy, działy hr,
- psychologia penitencjarna – więzienia
- psychologia reklamy – agencje reklamowe
- psychologia sądowa – ośrodki diagnostyczno - konsultacyjne
- psychologia transportu – ośrodki badania kierowców
- psychologia terapii uzależnień – punkty konsultacyjne, ośrodki i poradnie leczenia uzależnień

Podane powyżej miejsca nie wyczerpują całego wachlarza możliwości, bo ten z każdym rokiem rozszerza się. Psycholodzy zajmują się tez sportem, pracują w mediach itp.

 

Autor: Dominika Bielecka



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-01-12 16:56
Agnessssss

Świetne!

Świetny tekst, wielka dla mnie wskazówka, dzięki wielkie.


2011-02-16 13:51
Wenus

Super

Bardzo mi to pomogło. Dzięki




Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.