Gdzie może pracować Policjant i jakie są jego ścieżki kariery?


W policji można realizować się na różny sposób. Może to być praca w:

  • prewencji: - dzielnicowi, interwencyjno-patrolowa, wykroczenia, nieletni
  • wydziale dochodzeniowo-śledczym
  • przestępczości gospodarczej
  • kryminalnym
  • logistyce
  • wydziale do walki z przestępczością zorganizowaną
  • wydziale do walki z korupcją
  • wydziale do walki z narkotykami
  • informatyce
  • laboratorium kryminalistycznym

Powyższe działy nie są to wszystkimi wymienionymi, lecz każdy może coś dla siebie znaleźć.


Jak wygląda ścieżka kariery w Policji?
Każda z osób przyjętych do służby w Policji kierowana jest na szkolenie zawodowe podstawowe do szkoły Policji. ęłęóProgram szkolenia zawodowego podstawowego, kompleksowo przygotowuje policjanta (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo - interwencyjnych i oddziałach prewencji Policji. Na szkolenie zawodowe podstawowe kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do Policji, w tym wykazali się wiedzą między innymi z zakresu: Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawy               o Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne, a także odbyli w jednostkach macierzystych Policji szkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych i posiadają "Poświadczenie Bezpieczeństwa", upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą "Poufne". Szkolenie odbywa się w systemie stacjonarnym w jednej z pięciu jednostek szkoleniowych Policji. Program szkolenia kończy się egzaminem końcowym. Absolwent szkolenia, po uzyskaniu oceny pozytywnej z egzaminu końcowego, otrzymuje świadectwo z wpisanym ogólnym wynikiem nauki oraz ocenę z egzaminu końcowego, potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Po ukończeniu szkolenia absolwent jest uprawniony do posługiwania się pałką służbową, do obsługi urządzeń łączności radiowej bezprzewodowej w Policji oraz używania broni zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
Następnie po ukończeniu szkolenia (może ono trwać od 6 do 10 miesięcy) i zdaniu egzaminów, osoba kierowana jest do jednostki Policji, do której została przyjęta i pełni tam służbę w komórce, do której skieruje ją przełożony.
Należy zaznaczyć, że każda ścieżka kariery, również w Policji, jest inna i zależy od wielu czynników (np. posiadanych predyspozycji, umiejętności, wykształcenie, ewentualnych wakatów).

 Osobę przyjętą do służby w Policji mianuje się policjantem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Po upływie okresu służby przygotowawczej, policjant zostaje mianowany na stałe.  W szczególnie uzasadnionych przypadkach przełożony może skrócić okres służby przygotowawczej policjanta albo zwolnić go od odbywania tej służby.
Policjant po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i wiedzy zawodowej może kontynuować karierę zawodową na stanowiskach kierowniczych. W ramach doskonalenia zawodowego nabywa, aktualizuje, rozszerza oraz pogłębia wiedzę i umiejętności zawodowe wymagane przy wykonywaniu przez niego zadań i czynności służbowych, a także uzyskuje dodatkowe uprawnienia, w tym uprawnia instruktorskie.

Autor: Młodszy aspirant, Julita Pawul



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.