Co wiąże się z zawodem socjologa?

Jeśli nam się wydaje, że praca socjologa jest łatwa i przyjemna to jesteśmy w błędzie. Dlaczego ? Przekonaj się sam ....


Socjolog to osoba, która rzadko pracuje sama. Sztab badaczy-socjologów, za cel swojej pracy uznaje stawianie sobie pytań, szukanie i zrozumienie odpowiedzi o zjawiskach dotyczących społeczeństwa lub jego malutkich fragmentów, czyli wszystkiego to co nas otacza. Socjolog rozpoznaje i bada procesy i zjawiska zachodzące między ludźmi. Zainteresowanie socjologa koncentruje się na takich instytucjach społecznych jak rodzina, praca, szkoła, organizacje religijne czy polityczne, a także subkultury młodzieżowe, środowiska zagrożone patologią. Bada on także inne zbiorowości i grupy społeczne, środowiska biznesowe, zachowania konsumentów, czyli tego co kupujemy i dlaczego.

Doświadczony socjolog stanowi często komentatora bieżących wydarzeń. Z racji swej wiedzy i prac naukowych pełni wtedy rolę eksperta, który może dzięki wynikom swych badań zwracać uwagę na ważne problemy społeczne.


Wielu socjologów zamiast na badaniach naukowych skupia się na praktycznych działaniach. Zazwyczaj pracują w instytucjach, które mają rozwiązywać problemy danych społeczności. Tu pole działania jest bardzo szerokie. Socjolog może pełnić role np. pedagoga, pracownika socjalnego, socjoterapeuty, doradcy zawodowego, negocjatora czy urzędnika.
Środowisko, w jakim pracuje socjolog zależy od funkcji, jaką pełni. Zazwyczaj duża część pracy odbywa się w biurach, urzędach czy instytutach, jednak przeprowadzenie badań czy sondaży wymaga styczności z ludźmi zazwyczaj poza miejscem pracy socjologa. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja w przypadku socjologów, którzy pracują w roli doradcy, pracownika socjalnego lub socjoterapeuty.


Autor: Anna Karasińska, socjolog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.