Po pierwsze, aby zostać cukiernikiem trzeba posiadać pewne uzdolnienia. Przede wszystkim mówimy tu o wyobraźni i zdolnościach plastycznych.
Wyobraźnia potrzebna jest, jeśli chcemy nie tylko stworzyć niepowtarzalny smak, ale i wyczarować piękną dekorację na tort. Do tego drugiego potrzebne są także właśnie uzdolnienia manualne, gdyż dekorowanie wymaga precyzji. W pracy rzemieślniczej dostępne są oczywiście także różne maszyny oraz formy, których obsług cukiernik także musi się nauczyć. Mimo to, nie zawsze maszyna może zastąpić dłoń człowieka i dlatego cukiernik jest w tej kwestii uważany wręcz za artystę. Maszyna nie wykona napisów z lukru tak dokładnie i bezbłędnie jak cukiernik mógłby ręcznie, gdyż nie kontroluje ona ilości, która jest dostarczana przy zdobieniu. Przy ewentualnym błędzie, przy odpowiednio szybkim rozpoznaniu cukiernik jest także w stanie „uratować” ciasto.
Kolejną umiejętnością, która jest niezbędna przy produkcji słodyczy jest znajomość surowców. Osoba wykonująca taki zawód musi wiedzieć, co z czym łączyć, jaką konsystencję nadać i jakich dodatków użyć. Nie wszystkie bowiem można ze sobą łączyć, jedne smaki potrafią zepsuć inne i w tym cały sekret najlepszych wyrobów.
Ostatnio bardzo cenioną cechą cukierników jest także umiejętność odpowiedniego przygotowania i opakowania wyrobów przygotowanych do sprzedaży. Zdarza się bowiem często, że firmy i instytucje zamawiają kosze słodyczy jako nagrody lub prezenty dla pracowników czy też partnerów biznesowych. Cukiernie przyjmując takie zlecenia muszą mieć w swoich szeregach pracownika, który kosz ten pięknie udekoruje i przygotuje zestaw odpowiednich, gustownych smakołyków.