Rozwój Społeczny między 12 a 18 miesiącem dziecka

Kontakty z innymi dziećmi nie są jeszcze najważniejsze dla rocznego malucha. Początkowo może okazać się żywo zainteresowane rówieśnikiem, a nawet zachwycone jego obecnością po to by po chwili go uderzyć, popchnąć lub ugryźć. Zabawka w rękach drugiego dziecka będzie zawsze dużo bardziej atrakcyjniejsza niż jego własna (choćby była identyczna), a idea dzielenia się jest jeszcze w powijakach.

Maluch staje się pogodny. Uwielbia być w centrum uwagi. Bardzo często próbuje skupić na sobie uwagę, zwłaszcza wtedy kiedy rodzic zajmuje się czymś innym np. rozmawia przez telefon, pisze na komputerze itp. Nie ma znaczenia ile czasu rodzic poświęca dziecku, zawsze gdy zajmie się czymś innym maluch zrobi wszystko aby zwrócić na siebie uwagę. Podstawowym wymiarem czasu dla dziecka w tym wieku jest „teraz”. Jeśli próbujemy go namówić, aby poczekało minutkę, jesteśmy z góry skazani na niepowodzenie. W tym okresie dzieci czerpią ogromną radość z aplauzu, uwielbiają się popisywać, chcą być obiektem wszelkich pieszczot. Często tu pojawia się zazdrość, a przede wszystkim zaborczość.

Nasze dziecko nie słucha i nie reaguje jeszcze na polecenia słowne bo często ich nie rozumie (zwłaszcza gdy są mówione przez dorosłego stojącego za plecami dziecka). Uwielbia robić wiele rzeczy na przekór, np.: poproszone do nas – biegnie w drugą stronę, a ulubionym jego słowem jest „nie”.

Jest to jednak okres, kiedy dorosły powinien przyjąć już stanowczą postawę wobec swojego dziecka. Warto więc pamiętać, że jeżeli czegoś nie wolno w poniedziałek, to nie wolno tego również w czwartek ani niedzielę. Dziecko nie zrozumie żadnych wyjątków. Nie jest to okres wprowadzania dyscypliny, ale z całą pewnością jest to czas, kiedy dziecko powinno poznać znaczenie słowa „nie”. W przeciwnym razie za chwilę może okazać się, że w domu pojawił się mały terrorysta.

Rodzicu pamiętaj!

  • jeśli chcesz aby dziecko przyszło do Ciebie, użyj sprytu, zwab je czy przynieś, ale nie wołaj. Ono jeszcze nie osiągnęło etapu, w którym słowa naturalnie skłaniają do działania.
  • Jeśli chcesz utrzymać malucha z dala od pewnych miejsc w domu, ogranicz mu dostęp fizyczny. Słowne zakazy nie są dla dziecka w tym wieku zbyt skuteczne.
  • Bądź stanowczy w przypadku niewłaściwego zachowania, użyj słowa „nie” kiedy wymaga tego sytuacja. Wbrew pozorom stanowczość rodzica daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i ukojenie. Dziecko czuje, że ma wsparcie w dorosłym, ponieważ odbiera rodzica jako osobę pewną siebie, silną, wiedzącą czego chce. Rodzic niewymagający posłuszeństwa, ustępujący i odpuszczający często dla świętego spokoju to rodzic budzący niepokój. Przy takim nastawieniu dziecko w dorosłym życiu boleśnie zderzy się z rzeczywistością, która nie będzie spełniała jego oczekiwań i zachcianek.

 



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.