Czytaj dziecku

Czytanie dzieciom na dobranoc stało się bardzo popularne i zaakceptowane przez rodziców, szczególnie tych młodszych. Co takie czytanie daje dziecku? Jakie bajki czytać? Skąd brać pomysły na nowe opowiadania? Na wszystkie te i inne pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

Jakie korzyści płyną z czytania bajek?

Czytanie bajek dzieciom na dobranoc to świetny czas na spędzenie miłych chwil wspólnie z rodziną. Czas, który poświęcamy na czytanie bajek działa na dziecko uspokajająco oraz bardzo dobrze rozwija wyobraźnię dziecka. Nasza pociecha staje się aktywniejsza, otwarta na świat i nowych ludzi. Wielu rodziców czyta swemu dziecku, aby było bardziej inteligentne i rozwinięte duchowo. Dziecko pragnie tego, aby rodzic spędzał z nim czas. Często wykorzystuje sytuację, mówiąc, że nie może zasnąć. Bajki pomagają dzieciom oddzielić granicę dobra od zła. Wiedzą jak należy postępować, a czego unikać. Nasza pociecha właśnie dzięki bajkom wie, które wartości są najważniejsze. Oprócz tego książka porządkuje dziecku pewne pojęcia o świecie, dostarcza nowych ważnych wiadomości. Czytanie rozwija wyobraźnie, wzbogaca język, chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputera. Dziecko, któremu rodzic czyta bajki lepiej radzi sobie z obowiązkami szkolnymi.

Niestety często zdarza się tak, że rodzice nie maja czasu, aby zainteresować się potrzebami dziecka. Stawiają na karierę, aby dać swemu potomkowi odpowiedni byt. Kiedy rodzic nie zwraca uwagi na to, czym interesuje się jego dziecko, ono samo zaczyna szukać czegoś nowego. Wtedy najczęściej sięga po Internet, telewizję. Możemy zauważyć, że nowoczesny świat i technika powoli wypierają książki. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko miało dobry kontakt z rodzicami, aby jak najpóźniej sięgnęło po komputer.


Jeśli dziecko nie jest ulubieńcem książek postarajmy się o to, aby zmienić jego zdanie na temat tego środka masowego przekazu. Możemy zainteresować go ciekawa okładka książki lub wielkością liter (jest to bardzo ważne dla dzieci). Ważne jest również, aby poziom lektury był dostosowany do wieku malucha, aby ten dobrze zrozumiał, o czym jest dana historia.


Jak czytać dzieciom?
-
Nie musisz czytać tylko na dobranoc. Wykorzystuj każdą wolną chwilę, staraj się, aby dziecko nie zajmowało się wtedy niczym innym.
- Pamiętaj jednak, aby dziecko się nie nudziło. Czytaj głośno po 20 minut. Nie przedłużaj czasu, ponieważ możesz tym zniechęcić malucha.
- Jeśli dziecko nie rozumie niektórych wyrazów staraj się wytłumaczyć ich znaczenie, podać przykład, aby nasza pociecha mogła lepiej zrozumieć, o czym do niego mówimy.

Gdy nie mamy pomysłu na ciekawą bajkę zawsze możemy skorzystać z własnych propozycji, wymyślając ciekawą historię. Jeśli jednak nie udaje nam się niczego stworzyć warto sięgnąć po klasykę i skorzystać z podanych propozycji lektur domowych dla dzieci.

Książki dla dzieci w wieku 0-4 lata to, np.:
- Jan Brzechwa - Wiersze i bajki,
- Czesław Janczarski - Miś Uszatek,
- Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci,
- Joanna Papuzińska - Śpiące wierszyki,
- Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie.

Dla dzieci starszych (w wieku 4-6 lat) proponuje następujące książki:
-
Carlo Collodi – Pinokio,
- Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka,
- Alan A. Milne - Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka, Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle - baśnie Hansa Christiana Andersena.

Dzieci w wieku 6-8 lat na pewno zainteresują się takimi książkami jak:
-
Astrid Lingren - Dzieci z Bullerbyn,
- Frances Hodgson Burnett - Mała księżniczka,
- Jan Brzechwa - Pchła Szachrajka,
- Heather Amery - Mity greckie dla najmłodszych.

Skąd brać książki?

Książki możemy wypożyczyć, lub kupić. Nie kosztują wiele, a będą świetną i przyszłościową inwestycją. Poszperaj u siebie na strychu, na półkach u rodziców, wymieniaj się ze znajomymi.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.

Jim Trelease, autor "The Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

Autor: Anna Domańska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2009-09-16 13:59
dumna mama

Koziołek Matołek

Hi, hi poszłam za radą i wyszperałam w domu rodziców Koziołka Matołka. Ale mieliśmy frajdę z moim Olafem, książeczka już się ledwo trzyma i są na niem moje mazrgoły z dzieciństwa. Polecam taką podróż sentymentalną wszystkim rodzicom!!!


2010-12-22 9:46
ewa

czytajmy

Czytanie to wielka frajda dla dziecka i dla rodzica. To najmilej spędzone chwile, które potem maluch długo będzie wspominał. A co czytać? Przecież jest tyle możliwości. Można postawić na klasykę: "Kubusia Puchatka", "Agnieszkę Osiecką dzieciom" albo "Mikołajka"




Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.