Bunt młodzieńczy czyli problemy z nastolatkami

Bunt młodzieńczy jest specyficzną postawą okresu dorastania dziecka zwanego okresem adolescencji. Przypada on zwykle na okres 11 - 16 lat. Zazwyczaj zaczyna się rok lub dwa wcześniej u chłopców niż dziewcząt.

 

Okres ten związany jest z pojawiającymi się u młodego człowieka konfliktami i gwałtownymi przemianami, często określany jako czas "burzy i naporu". (G.S.Hall).

Cechy charakterystyczne życia emocjonalnego zbuntowanego nastolatka:

  • wysokie napięcie związane z dużą intensywnością i żywiołowością przeżyć uczuciowych,

  • chwiejność emocjonalna objawiająca się łatwością oscylacji między krańcowymi nastrojami (np: od euforii do depresji),

  • bezprzedmiotowość uczuć, czyli pojawiające uczucia wydają się nie mieć określonej przyczyny, czy bodźca.

  • ambiwalencja uczuć, która prowadzi do poczucia zagubienia i niepewności.


W początkowym okresie adolescencji dość typowym zjawiskiem jest tzw.
okres przekory, przejawiający się  jako krnąbrność, nieposłuszeństwo wobec  otoczenia głównie rodziców  i wychowawców. Czasami może przechodzić w negatywny stosunek do obowiązujących zasad i norm.
Powstawanie zjawiska przekory związane jest pojawieniem się u młodego człowieka poczucia własnej siły, który pociąga za sobą potrzebę swobody i samodzielności. Wszystko to jednak zderza się z  rzeczywistością, w której młody człowiek zwykle traktowany jest nadal przez dorosłych jak dziecko. Na tej płaszczyźnie dochodzi, więc do konfliktów, próby integracji w osobiste sprawy - adolescent przyjmuje najczęściej postawę buntu.
W okresie adolescencji młody człowiek przeżywa również trudności z 
poczuciem własnej tożsamości, związane z tym, kim jest, czego naprawdę chce. Często powoduje to próby reformowania przez niego świata, poszukiwania prawdy i wartości o charakterze uniwersalnym. Często, w sytuacji rozbieżności między realiami, na które trafia a swoimi ideami, reaguje buntem.
Stan emocjonalny dominujący w tym okresie to
gniew, intensywny i jawny, wyrażany m. in. krzykiem, tupaniem, kłótnią, trzaskaniem drzwiami, czasem przyjmujący postać napięcia nerwowego przejawiający się np: w sarkazmie czy przekleństwach.

W okresie buntu młodzieńczego mamy również do czynienia ze zmianą stosunku młodego człowieka do rodziny, zmiany te objawiają się przez:

  • kryzys autorytetu rodziców,

  • konflikty z rodzicami,

  • osłabienie więzi emocjonalnych

Związane to jest ze zmianą obrazu rodziców u dziecka, zaczyna ono dostrzegać jego wady, rodzice przestają być idealni. Dziecko może stracić do niech zaufanie, zaczyna mieć przed nimi swoje tajemnice. Coraz częściej dochodzi do konfliktów między dzieckiem a rodzicami, głównie na płaszczyźnie różnic pokoleniowych. To z kolei prowadzi do osłabienia więzi emocjonalnych. Dziecko unika rodziców, odtrąca ich czułość, zamyka się w sobie, obojętnieje. Rodzice często traktują takie objawy jako braku potrzeby kontaktu u ich dzieci i sami także się od nich odsuwają. Tymczasem to właśnie w tym okresie, pełnym sprzeczności i niepokoju, młodzież bardzo potrzebuje akceptacji bezwarunkowej i pewnej.

W tym okresie młodzież może przejawiać następujące formy buntu:

  • unik - unikanie rodziców, rozmów z nimi, przebywania w ich otoczeniu

  • milczenie - stałe, agresywne, uparte milczenie

  • ironia - w ramach protestu wobec rodziców nastolatek posługuje się zawoalowaną kpiną, złośliwością wyśmiewaniem

  • kontestacja - stałe krytykowanie rodziców, bez względu na to jak się zachowują

  • afirmacja rówieśników - porównywanie rodziców ze środowiskiem rówieśników w celu deprecjacji rodziców

  • ucieczka w marzenia - snucie marzeń na temat lepszego domu, życia

  • prowokujący image ostentacyjne preferowanie postaw i zachowań nieakceptowanych przez rodziców (np. wygląd zew., muzyka, towarzystwo)

  • poszukiwanie wrażeń - podejmowanie działań ryzykownych np. alkohol, narkotyki, seks

  • ucieczka z domu

  • samookaleczenia

  • próby samobójcze

Autor: Katarzyna Wójcikowska, psychoterapeuta, Pracownia Psychodynamiczna ASSUM



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-05-21 13:56
Beata

probemy z nastolatkami czyli bunt

Po przeczytaniu artykułu o buncie nastolatków ,to wszystkie oznaki ma tez moje dziecko , prosze poradzic co w takiej sytuacji powinien zroboc rodzic? Co zrobic zeby nie stracić kontaktu z dzieckiem ? Rozpaczona mama 16 latki.


2010-11-25 15:10
mi.

?!

Próby samobójcze i samookaleczenia to formy młodzieńczego buntu?!ciekawe...Moim zdaniem to kwestia psychiki i problemów z nią związanych,a nie buntu.Ma to zapewne jakiś wpływ ale niewielki.Szczęśliwy człowiek,odpowiednio wychowywany itp.przez sam okres dorastania nie dopuszcza się takich czynów.Zbyt często takie sytuacje są bagatelizowane,mówione jest że dorasta,chce zaszpanować ,zwrócić na siebie uwage,jednak niekiedy kończą sie tragedią.Jest za późno, samookaleczanie kończy się często uzależnieniem bądź też podcięciem żyły,próby samobójcze są jeszcze gorsze.Warto jest zwrócić uwage na problemy dziecka,jego niepokoje.Pomóc mu dorastać,wspierać go,po prostu zainteresować się nim,a nie oddalać sie tylko dlatego że dojrzewa i może jego zachowanie jest inne niż kiedyś.Jeżeli chce zwrócić na siebie uwage,to znaczy że jej potrzebuje.




Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.