Rozwój seksualny u młodzieży.

Kiedy dzieci kończą gimnazjum rodzice często zastanawiają się czy należy rozmawiać na tematy seksu. Widząc jak zmienia się syn, a córka przestaje być dziewczynką, zastanawiają się czy coś przeoczyli, czy już nie jest za późno?

Pojawiają się myśli pełne lęku i chęć zatrzymania czasu. Przez takie myślenie rodzice zapominają czasami, jak wiele zachowań w tej fazie rozwoju jest naturalnych i normalnych.

  • Bycie razem” – dzieciaki dobierają się w pary, zakochują, fascynują płcią przeciwną.

  • Niegrzeczne pisma – dojrzewający chłopcy czytują, kolekcjonują „zakazane” gazetki. Rozmawiają o tym, co widzieli z  rówieśnikami; rysują wulgarne rysunki; marzą o pięknych kobietach.

  • Polucje, czyli moczenie nocne chłopców, pierwszy wytrysk. Spowodowane hormonami oraz marzeniami sennymi.

  • Masturbacja, która umożliwia rozładowanie napięcia seksualnego oraz osiągnięcie orgazmu.

  • Wulgaryzmy, czyli rozładowywanie napięcia poprzez słowa.

  • Petting, czyli pierwsze pieszczoty, całowanie, przytulanie – zaspokajanie się wzajemnie. Dziewczęta rzadziej niż chłopcy motywują to kwestią osiągnięcia orgazmu, chodzi raczej o  nawiązanie relacji z płcią przeciwną.

  • Identyfikacja płciowa – szukanie tożsamości, chęć odseparowania od rodziców i szukanie wzorców wśród rówieśników.

  • Inicjacja seksualna – pierwszy, rozbudowany kontakt płciowy.

Jak powinniśmy postępować?
Nigdy nie jest za późno, aby poruszać tematy seksu. Tym bardziej, że wiedza młodzieży na temat antykoncepcji jest nadal znikoma. Istnieje wiele stereotypów – „od pierwszego razu nie zachodzi się w ciążę”, „masturbacja to coś złego”, które powinno się zmienić. Rodziców rola polega na wspieraniu w wyborach; pokazywaniu, że seks to nie tylko fizyczność a również namiętność i miłość oraz szacunek do płci przeciwnej. Młodzi ludzie są często samotni w tym wieku, nawet, jeśli z pozoru nie chcą wsparcia od rodziców; tak na prawdę tęsknią za nimi. Rówieśnicy nie pokażą naszym dzieciom, tego, co najistotniejsze. To zadanie świadomych rodziców. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem na „te tematy” nie licz, że zrobi to za Ciebie szkoła. W naszym systemie edukacyjnym raczej krucho z edukacją seksualną. Nie chcesz chyba jeszcze zostać babcią?
Upewnij się, że Twoje dziecko ma rzetelną wiedzę w tym zakresie.

Autor: Katarzyna Wójcikowska, psychoterapeuta, Pracownia Psychodynamiczna ASSUM



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.