Rozmowa to wbrew potocznemu rozumieniu dosyć trudna sztuka komunikowania się. Nie wszyscy potrafią nawiązać kontakt i podtrzymać konwersacje. Zadbaj o to, by Twoje dziecko nie miało z tym problemów.
Z pewnością spotkałeś się Drogi Rodzicu z sytuacją, w której trapił Cię problem, a nie miałeś siły, odwagi, by podjąć rozmowę... ile razy rozmowa utknęła w martwym punkcie i nic sensownego już nie mogłeś z niej wydobyć?
Wyrażanie własnych myśli i uczuć jest nie lada wyzwaniem dla każdego z nas. Staramy się emocje i skojarzenia przełożyć na słowa.
Czasem ciało mówi więcej, niż słowa, gesty, mimika, ton głosu, a nawet ubiór jest dla otoczenia znakiem poglądów, opinii i myśli.
To właśnie jest komunikacja. Jest ona nieodłącznym elementem naszego życia.
Każdego dnia nadajemy i odbieramy sygnały płynące od innych osób, porozumiewamy się z innymi w kontaktach "w cztery oczy", za pomocą telefonu, internetu itp. Rozmowa jest podstawą Naszego życia wśród ludzi. Twoje dziecko każdego dnia wyraża swoje potrzeby i uczucia, uczy się negocjować (np. w sklepie – domagając się zabawki, czy chcąc pójść na imprezę ze znajomymi). Porozumiewa się z nauczycielami, kolegami, na poczcie i w kinie. Każde miejsce i osoba wymaga innej formy komunikacji, inaczej rozmawia dziecko z Tobą, a inaczej z koleżanką. Naucz więc swoje dziecko zasad "dobrej komunikacji", dobrej, czyli efektywnej, takiej, w której osiąga się cel (porozumienie, rozwiązanie problemu, miła konwersacja). Taka umiejętność jest niezwykle ważna w rozwoju emocjonalnym i społecznym Twojego dziecka.
Literatura:
Stewart J., Mosty zamiast murów, Warszawa 2005, PWN
Dobek-Ostrowska B., Podstawy komunikowania społecznego, Wrocław 2007, Astrum
Autor: Magdalena Jankowska – autorka programu zajęć "Drzewko Szczęścia" stymulujących rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży; animator kultury, instruktor zajęć teatralnych, komunikacyjnych, twórczych; związana z instytucjami kulturalnymi i wychowawczo-edukacyjnymi we Wrocławiu.