Jak Zostać Socjologiem?

Po pierwsze ciekawość świata. Po drugie bardzo szeroka wiedza interdyscyplinarna. To dwie konieczne cechy, którymi musi wyróżniać się młody człowiek, chcący zostać socjologiem.

"Po pierwsze- dziwić się.
Wszystkiemu.
"
K.Kociszewski

Konieczna jest wiedza zaczynająca się na otaczającym nas świecie, dotycząca kultury, warunków życia, obyczajów, demografii, przez obowiązujące prawo po religię i poglądy społeczeństwa.

Bez względu na dziedzinę, w której w przyszłości będziesz się specjalizował (badania, marketing, polityka społeczna, terapia społeczna itd.) zanim staniesz się socjologiem musisz ukończyć studia wyższe na kierunku socjologii lub nauk społecznych .

Ważną cechą studiów jest rozbicie na specjalności, lecz zanim je wybierzemy trzeba zdać egzaminy na wybrany kierunek. Egzamin wstępny na socjologię może się okazać trudny ze względu na konkurencję, socjologia obecnie daje wiele możliwości, jednak okupione jest to także dużymi wymaganiami podczas egzaminu . Na uniwersytetach jest do zaliczenia test z wiedzy ogólnej,  wiedzy o społeczeństwie, demografii, historii z elementami sprawdzianu z umiejętności myślenia i kojarzenia.

W całej Polsce studia zaczyna się od wiedzy ogólnej, a więc każdy przyszły socjolog musi zdobyć informacje z tzw. socjologii ogólnej, a także z metodologii tej nauki, by umieć zastosować konkretne narzędzia w konkretnych sytuacjach. Zaczyna się więc od podstaw takich, jak wstęp do socjologii, historia socjologii, metody badań socjologicznych, techniki badawcze w socjologii czy współczesne teorie socjologiczne. Ponadto wszędzie należy zaliczyć mikrosocjologię i makrosocjologię i ten zestaw przedmiotów stanowi część tzw. kanonu, czyli pakietu, który trzeba zaliczyć obowiązkowo. Na niektórych uczelniach dodaje się do tego zestawu teorie zmiany społecznej, etykę społeczną, antropologię kulturową czy demografię społeczną.

Ponieważ studia socjologiczne w całej Polsce są oparte na systemie punktowym, czyli umożliwiają studentom swobodny wybór, jest też blok przedmiotów fakultatywnych. Przez pierwsze dwa, trzy lata zalicza się więc kanon, w niewielkim tylko stopniu wybierając przedmioty we własnym zakresie.

Autor: Anna Karasińska, socjolog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.