Już Arystoteles powiedział, że muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów. Rytmiczne dźwięki wzbudzają w nas różnorodne emocje, budzą smutek, radość, pozwalają oczyścić umysł. Muzyki słuchamy z wielu powodów. Badania pokazują, że głównie dla przyjemności, by uwolnić się od stresu lub polepszyć sobie humor. Odpowiednio zestawione wibracje pozwalają nam na zmianę nastroju, dlatego ostatnio bardzo popularna i polecana w psychologii jest muzykoterapia.
Muzycy to utalentowani ludzie, którzy potrafią za pomocą instrumentów wytworzyć odpowiednie brzmienia i łączyć czy też synchronizować je z innymi dźwiękami. Gatunków muzyki jest wiele. Najpopularniejsze gatunki rozrywkowe to pop, rock, rap, blues, jazz, techno, natomiast muzyki poważnej to etiudy, pieśni, arie, ballady, preludia.
Aby zostać muzykiem oczywiście niezbędne jest posiadanie dobrego słuchu i odpowiedniej wrażliwości na dźwięki. Ponadto trzeba nauczyć się grać na instrumentach nie tylko w sposób odtwórczy, lecz kreatywnie pisać własne melodie. Przygotować się można do tego na wiele różnych sposobów, jednakże warto wspomnieć, że liczy się, kiedy człowiek zaczyna obcować z muzyką. Najlepiej uczyć się od najmłodszych lat i zajmować tak samo często jak matematyką czy językiem polskim. W szkołach są specjalne klasy muzyczne, do których można się zapisać i tam czynić przygotowania. Jeśli jednak nie byłeś nigdy w klasie muzycznej – jeszcze nie wszystko stracone. Niżej podane będą dokładne sposoby, co zrobić teraz i później, by spełnić swoje marzenia o zawodzie muzyka.