Jak Zostać Inżynierem?

Inżynierem może zostać każdy, kto choć trochę lubi matematykę, fizykę lub chemię czyli przedmioty ścisłe i ma wielką wyobraźnię przestrzenną. Dobrze także jest mieć smykałkę do rysowania.


W miarę pobierania nauk i kształtowania siebie jako przyszłego inżyniera rozwijają się w młodym człowieku pewne cechy, które charakteryzują inżyniera. Jedną z nich jest na pewno umiejętność planowania oraz zdolność przewidywania. Każdy inżynier, niezależnie od wykonywanej pracy powinien umieć analizować pewne zjawiska codzienne i wyciągać z nich wnioski, co będzie bardzo potrzebne w wykonywaniu zawodu w przyszłości, np. przyszły inżynier – architekt musi nie tylko zaprojektować piękny dom, ale także funkcjonalny, wygodny, odporny na działanie wiatru czy śniegu, ergonomiczny.

Więc jeśli choć trochę jest w nas z inżyniera warto zainteresować się tym zawodem. Dlaczego?

Po pierwsze: jest to zawód szczególnie poszukiwany w obecnych czasach. Inżynierowie – specjaliści w swych dziedzinach (zwłaszcza jeśli te dziedziny są unikalne, mało spotykane) są wynagradzani za swoją wiedzę i pracę wysokimi pensjami. 
Po drugie: jest to zawód z przyszłością. Codzienny rozwój cywilizacji, wdrażanie nowych technik oraz wszelkie usprawnienia istniejących sprawiają, że inżynier jest mocno pożądany nie tylko dzisiaj, ale na pewno będzie dostawał wiele ofert pracy oraz możliwości w przyszłości.
Po trzecie: zawód inżyniera to niezmierzony ocean różnorodności tego, co chcemy robić w przyszłości.

Więc jeśli planujemy zostać inżynierem należy się mocno zastanowić, która z dziedzin najbardziej nas interesuje. Należy jednak pamiętać, że zawód inżyniera nie jest łatwy. Choćby z tego względu, że kierunek studiów nie jest najłatwiejszy, wykładowcy są bardzo wymagający, na studiach jest dużo egzaminów, zaliczeń projektów, laboratoriów. Zawód ten jest także obarczony dużą odpowiedzialnością. Każdy inżynier odpowiada za swoje projekty i konstrukcje, co wiąże się z dosyć dużym stresem. Jednak w miarę zdobywania praktyki młody inżynier uczy się opanowywać stres i czerpać z pracy jak największą przyjemność.


Autor: Dorota Pyla, inżynier



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.0 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.