Poniżej podpowiadamy jak rozwijać u gimnazjalistów te umiejętności.
SŁOWA – warto, by Twoje dziecko rozwijało swoje zdolności językowe, by uczyło się wyrażać myśli i uczucia. Dobrym sposobem na doskonalenie tych umiejętności jest pisanie pamiętnika, wierszy. Oczywiście pamiętnik jest miejscem przelewania najskrytszych myśli, uszanuj więc intymność takich form ekspresji Twojego dziecka.
PODRÓŻE – poznawanie nowych miejsc, nowych ludzi i kultur poszerza pole widzenia, uczy akceptacji i dystansu.
NOWE BODŹCE – pobudzanie do aktywności pozwala wypełnić w sposób ciekawy czas dziecka; rozwija także jego potencjał. Jest szansą na odnalezienie swoich pasji. Poszerza światopogląd, pozwala na wykształcenie indywidualnych opinii i ustosunkowanie się do nich.
ZAINTERSOWANIA – Pamiętaj, że poczucie tożsamości dziecka budowane jest także w oparciu o jego identyfikację z różnymi dyscyplinami, zakresami wiedzy, informacjami. Dzięki rozwijaniu zainteresowań rozwija także swoją pamięć i uczy wytrwałości.
WIEDZA SPOŁECZNA – Aby Twoje dziecko sprawnie funkcjonowało w przyszłości, musi posiadać pewien zasób wiedzy o otoczeniu społecznym. To wiedza o tym gdzie żyjemy, jaki jest nasz kraj, jakie są w nim instytucje. O świecie dowiadujemy się z podróży, mediów i innych ludzi.
WARSZTATY – Koła zainteresowań, szkolenia, spotkania treningowe itp. są doskonałą okazją do ćwiczenia własnych umiejętności interpersonalnych, czyli takich, które wpływają na nasze kontakty z innymi. Poza realizowaniem swoich pasji, takie spotkania są okazją do nawiązywania znajomości, uczenia się budowania relacji z innymi i otwartości.
LUDZIE – Pamiętaj, Drogi Rodzicu, że emocjonalność, empatia, asertywność kształtują się w kontaktach z innymi ludźmi. Zachęcaj dziecko do kontaktów z innymi, pomagaj podtrzymywać te więzi. Poznaj kolegów dziecka, zwróć uwagę jakie ma wzorce; kto jest dla niego autorytetem.