Piosenkarz ma sporo możliwości pracy. Może on oczywiście występować solo. Szczególnie duże szanse na sukces ma ten, który potrafi również tworzyć muzykę.
Nie jest on wtedy uzależniony od kolegów z zespołu, tworzy na własną rękę, pod swoim nazwiskiem pracuje na renomę i uznanie. Przykładem może być Alicia Keys, piosenkarka i pianistka. Inni wybierają drogę kariery w zespole komercyjnym, w grupie muzyków tak, że sam piosenkarz pełni dodatkowo rolę frontmana. Warto wspomnieć, że praca w zespole opiera się wówczas na demokracji, gdyż muzycy to także dusze wrażliwe i z własnym pomysłem. Trzeba wtedy dochodzić do porozumienia w kwestii zarówno muzyki jak i tekstów. Czasem jednak z takiej burzy mózgów powstają najlepsze kawałki – popatrz chociażby na pracę The Beatles. Każdy z muzyków miał własną, niepowtarzalną osobowość, ale dzięki zgraniu, wspólnemu celowi i miłości do muzyki potrafili stworzyć niezapomniane, ponadczasowe utwory grane w dyskotekach do dzisiaj. Zespół ten jest także idealnym przykładem radzenia sobie z krytyką. Producenci twierdzili, że nie ma popytu na taki rodzaj muzyki i jakże mocno się mylili… Piosenkarze to oczywiście idole, więc zarabiać mogą także dzięki swojemu wizerunkowi. Mogą otwierać własne firmy – sklepy, restauracje, kolekcje ubrań lub promować swoją twarzą znane marki.
Zarobki piosenkarzy ciężko jest oszacować. W dużej mierze zależą one od tego, jakiego kalibru gwiazdą się jest. Premie za koncerty wynoszą jednak zazwyczaj od kilku tysięcy złotych wzwyż. Występy za granicą to oczywiście kolejne profity. To samo z wypłatami inkasowanymi za wywiady, sesje fotograficzne, kontrakty płytowe i inne przedsięwzięcia, w których godzi się wziąć udział piosenkarz.