Wysoki iloraz inteligencji, znajomość kilku języków obcych i biegła obsługa komputera nie zapewni Twojemu dziecku sukcesu w życiu. Co mu w tym pomoże? Umiejętności społeczne.
Umiejętnościami społecznymi nazywamy takie kompetencje, które dotyczą naszych relacji z innymi ludźmi. Odnoszą się między innymi do: nawiązywania kontaktu, podtrzymywania pozytywnych relacji, umiejętności wyrażania siebie i prezentowania swojego zdania, angażowania w działania wspólnotowe.
Umiejętności społeczne:
- Dają szansę na sprawniejsze poruszanie się w przestrzeni prywatnej i zawodowej. Twoje dziecko każdego dnia spotyka inne osoby: dzieci, nauczycieli, sąsiadów, członków rodziny, uczy się właściwego zachowania względem nich.
- Wysoki poziom umiejętności społecznych to także pewna lekkość w budowaniu pozytywnych kontaktów z innymi ludźmi. Oznacza to, iż potrafimy zachowywać się stosownie do sytuacji, zmieniamy swoje zachowanie w zależności od otoczenia, dbamy o jak najlepsze kontakty z otoczeniem.
- Umiejętności społeczne to także wiedza o tym, jak wyrażać siebie pośród innych, jak w sposób tolerancyjny i bezpieczny funkcjonować w obrębie grup. Taką grupą jest także Twoja rodzina. Jeśli potrafimy zgodnie żyć z domownikami, rozwiązujemy konflikty i dbamy o jakość relacji, to także nasze kontakty zawodowe i formalne będą lepszej jakości.
Literatura:
Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, red. M.Żebrowska, Warszawa 1980, PWN
Smółka P., Kompetencje społeczne, Kraków 2008, Oficyna a Wolters Kluwer busines
Autor: Magdalena Jankowska – autorka programu zajęć "Drzewko Szczęścia" stymulujących rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży; animator kultury, instruktor zajęć teatralnych, komunikacyjnych, twórczych; związana z instytucjami kulturalnymi i wychowawczo-edukacyjnymi we Wrocławiu.