Czym jest przedsiębiorczość?

Czym jest przedsiębiorczość w naszym teraźniejszym życiu? Pojęcie to ulega zmianie ze względu na ustroje polityczne, prawo popierające własną działalność, dostęp do kredytów, opcje polityczne i wiele, wiele innych czynników.

Jednak w tym artykule nie będziemy się tym zajmować. 
Według ustalonych dotychczasowych norm przedsiębiorczość jest cechą charakteru przedsiębiorców. Czyli zastanówmy się, jakie to cechy charakteru są składowymi. Według encyklopedii głównymi cechami przedsiębiorcy są: dostrzeganie potrzeb doskonalenia pomysłów, zdolność do wykorzystania nadarzających się okazji oraz gotowość do podejmowania ryzyka. Ważne jednoczenie jest aby posiadać umiejętność wykorzystywania okazji , przystosowania się do zmieniających się warunków, jak i dynamizm oraz chęć dorównania najlepszym, co nazywa się ekspansywnością.  Ze słowami tymi w pełni się zgadzamy.  Tak wyobraża nam się przedsiębiorca. Jednak brzmi to sucho i mało przystępnie. Postarajmy się trochę przybliżyć te normy tak, aby stały się dla nas bardziej przejrzyste.


Spróbujmy rozłożyć w sposób niekonwencjonalny cytat Juliana Przybosia. ”Łagodny, w każdą kieszeń obróciłbym gniazdo dla jaskółek.”  Czy można tak literacko pisać o naszej przedsiębiorczości? Jak najbardziej, można, a nawet trzeba . Pierwsze słowo to „łagodny”. Po zastanowieniu musimy przyznać, że jest to cecha charakteru nigdzie nie wymieniona , jako potrzebna dla przedsiębiorcy, a jednak niezwykle przydatna. Człowiek o łagodnym usposobieniu potrafi lepiej wysłuchać zdań innych, czasem niezgadzających się z jego sposobem myślenia. Łatwiej mu zorientować się, kto z jego pracowników jest mu przychylny, a kto potrzebuje innego traktowania i podejścia. Ma więcej spokoju w rozstrzyganiu spraw spornych. Dopuszcza rozwiązania innych jako możliwe i czerpie więcej z doświadczenia innych. Ma również więcej cierpliwości i ciepła wewnętrznego, co sprzyja dobrej atmosferze. Słowa ”każdą kieszeń„ oznaczają „miejsce dla pieniędzy” we wszelkim możliwym rozumieniu. Może to być nasz własny dom, działka, wynajęte mieszkanie, biuro, lokal, czy samochód.

Jednakże szerzej traktując, jest to środowisko, w którym żyjemy, przebywamy czasowo, pracujemy, uczymy się. W rozumieniu abstrakcyjnym jest to przede wszystkim nasz umysł, przetwarzający dostępne informacje. Następnym słowem jest „obróciłbym”, tutaj rozumie się go jako „zmieniłbym". Czyli jest to działanie, mające na celu zmianę w odpowiednim dla nas kierunku, na lepsze, wyraźne przekształcenie już istniejącej sytuacji. Koniec cytatu brzmi „w gniazdo dla jaskółek”. Jak wiadomo, gniazdo kojarzy nam się z domem, czymś bezpiecznym i stabilnym, gdzie chętnie wracamy odpocząć, nabrać sił. I tu, wydaje nam się, że jest to koniec drogi przedsiębiorcy. Osiągnął spokój i odpowiedni poziom  organizacji swojego przedsiębiorstwa, co z pewnością idzie w parze z dochodami finansowymi. Jednak nie jest to prawda.

Droga przedsiębiorczości zobowiązuje do dalszego działania, dokonywania zmian na lepsze, sięgania wyżej, dorównywania tym najwyżej, realnego „patrzenia w chmury”. Samo zbudowanie jednego gniazda nie jest tak kreatywne, jak zbudowanie całego szeregu gniazd z ulepszeniami a potem zarządzaniu nimi. Dlatego w cytacie zjawiły się jaskółki, radosne ptaki, które po zbudowaniu gniazda i zatrzymaniu się w nim na jakiś czas, mogą zmienić miejsce. Są gotowe do budowy nowego domu, mając już pewne doświadczenie, które przydaje się w nowych , nieznanych okolicznościach.

W ten sposób mamy podwójny obraz przedsiębiorczości. I jeden , i drugi pomaga w sukcesie. I jeden, i drugi można stosować z powodzeniem. Jednakże łącząc obie te metody, tę pierwszą, nazwaną słownikową, i tę drugą niestereotypową możemy osiągnąć więcej i ośmielam się przypuszczać, łatwiej niż inni. Mamy bowiem jeszcze jeden atut. Jeżeli posiądziemy umiejętność wdrożenia takich umiejętności naszym dzieciom, jeżeli będziemy konsekwentni, to zyskujemy przewagę nad innymi. Jest to przewaga wielu lat dziecięcych i młodzieńczych. Wielkie możliwości w odkrywaniu, obróbce i wdrażaniu pojęć naszym  pociechom od najwcześniejszych miesięcy życia. Na nic nie jest za wcześnie, jeśli daje zamierzone efekty. Ten cykl artykułów ma na celu pokierowanie naszymi dziećmi tak, aby na bazie mądrych doświadczeń, w nowatorskim stylu dać im solidne podstawy, aby stały się w swoim życiu dorosłym przedsiębiorczymi jaskółkami.

Autor: Magdalena Dębkowska



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.