Jakie umiejętności powinien posiadać Policjant? Czy tylko znajomość prawa i obsługi broni palnej?Odpowiedzi na te i inne pytania dowiesz się poniżej.
- Znajomość prawa i przestrzeganie go - to jedna z najważniejszych przesłanek bycia policjantem. Musi on znać przepisy prawa i stosować je umiejętnie w zależności od rodzaju popełnionego czynu.
- Odporność na stres - jest kolejną ważną cechą policjanta. Ma on codziennie kontakt z osobami łamiącymi prawo. Wśród nich są ludzie, którzy popełnili w życiu błąd i wstydzą się tego, chcą naprawić - tutaj policjant jest odpowiedzialny za to, aby we właściwy sposób wskazać mu ęłęódalszą drogę postępowania w celu uniknięcia podobnych sytuacji. Ale niestety są też ludzie, którzy świadomie, z premedytacją łamią prawo krzywdząc przy tym innych - w takim przypadku Policjant musi być opanowany, konsekwentny w swoim działaniu. Osoby takie często próbują wpłynąć na zachowanie Policjanta poprzez niepodporządkowanie się jego poleceniom, podejmują próby sprowokowania go do określonego zachowania.
Policjant musi zachować "zimną krew”, gdy chodzi o życie lub zdrowie drugiego człowieka, gdzie liczy się niejednokrotnie każda minuta a nawet sekunda. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te przypadki są stresogenne i na barki Policjanta spada cała odpowiedzialność. - Umiejętność logicznego myślenia i wiązania faktów - ta cecha szczególnie jest potrzebna, aby nikt nie "wywiódł" Policjanta w "pole". Innymi słowy nie można wierzyć we wszystko, co mówią ludzie, gdyż ci w celu uniknięcia kary potrafią skłamać, przenieść winę na inną osobę.
Co zapewnia praca w Policji?
- możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego
- gwarancję stałych warunków pracy
- ciekawą pracę
- możliwość rozwoju zawodowego
- różnorodny system szkoleń
- precyzyjny system wynagrodzenia (m.in.13-sta pensja, równoważnik za umundurowanie)
- rozbudowany system socjalny (m.in. dofinansowanie do wypoczynku dla funkcjonariuszy i rodzin, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów dojazdu do pracy)
- po 15 latach służby nabycie praw emerytalnych