Wszechstronność. Lekarz musi znać się nie tylko na budowie ludzkiego ciała, ale także na lekarstwach, znać podobne przypadki chorób, w mgnieniu oka rozpoznawać objawy.
Wszystko to potrzebne jest, by dopiero użyć wiedzy właściwej do leczenia pacjentów. Dopiero po dogłębnym rozpoznaniu lekarz może działać.
Kolejną ważną cechą lekarza jest odporność na stres. Przebywanie wśród ciężko chorych ludzi, nieraz nieuleczalnie chorych, może wyzwalać poczucie winy, bezsilność. Te uczucia sprawiają, że lekarz może niejednokrotnie wątpić w swoją skuteczność. Warto dodać, że zazwyczaj do jego obowiązków należy także powiadamianie rodziny o najcięższych przypadkach. Musi wykazać się on wtedy zrozumieniem, współczuciem i być oparciem, a także nosić na swych barkach ciężar bycia dla kogoś jedyną nadzieją.
Wspomniane już także było o tym, że lekarz musi nieustannie się doszkalać i dowiadywać nowych rzeczy. Medycyna ciągle się rozwija, ale choroby również mają różne mutacje i mogą sprawić problem w leczeniu. Specjalista musi więc ciągle rozwijać swoją wiedzę, analizować przypadki z przeszłości, szukać rozwiązań. To pogłębianie wiedzy jest dziś warunkiem uprawiania zawodu lekarza.
Zawód ten wymaga także posiadania innych cech. Ważne są szczególnie umiejętność logicznego myślenia i wiązania faktów, dokładność, sumienność i dobra pamięć. Nieocenione są także umiejętność łatwego wypowiadania się w mowie i piśmie – lekarz bowiem ciągle ma do czynienia z ludźmi, z którymi musi mieć dobry kontakt.
Wydaje się także, iż w dzisiejszych czasach dla lekarza bardzo ważne jest bycie odpowiedzialnym i etycznym. Moralność ma szczególne znaczenie w świetle niektórych informacji o nieprawidłowościach czy też nadużyciach w służbie zdrowia.