Co się wiąże z zawodem menadżera ?

Menadżer, niestety często błędnie kojarzony jest z nieprzyjemnym szefem, który zajmuje się tylko i wyłącznie rozkazywaniem.


W praktyce jednak do obowiązków kierownika należy przydzielanie zadań pracownikom o odpowiednich kwalifikacjach, budowanie więzi w zespole, organizacja działań, motywowanie podwładnych, doradzanie im i pomaganie w rozwiązywaniu problemów – nie tylko tych związanych z pracą, ale również prywatnych. Dobry menadżer jest duchem zespołu, łącznikiem pomiędzy zarządem firmy a pracownikami wykonawczymi, jest powiernikiem i rzecznikiem jednocześnie. Ponadto musi posiadać dar dzielenia się wiedzą i szukania ‘skarbów’ - najlepszych pracowników.
Z zawodem menadżera wiąże się więc wielka odpowiedzialność zarówno jeśli chodzi o koordynowanie trwających prac jak i planowanie przyszłych zadań. Musi wiedzieć co dzieje się obecnie w branży, w której pracuje i jakie są trendy na rynku. Tak naprawdę nigdy nie przestaje się uczyć, ciąży na nim spora presja. Jakie więc cechy powinien posiadać dobry menadżer? Po pierwsze ogromną odporność na stres. Mnogość różnorodnych zadań stawianych przed nim, odpowiedzialność za wszelkie podjęte decyzje mogą przyprawić o ból głowy. Umiejętność radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami będzie pomocna w codziennej pracy. Menadżer musi bowiem myśleć elastycznie, znajdować nowatorskie rozwiązania, które będą odpowiadać polityce firmy, a także zaspokajać oczekiwania klientów jak i pracowników. Ponadto wskazane jest, by osoba kierująca dobrze orientowała się w psychice swoich podwładnych i znała ich sytuację oraz pobudki, dla których dana osoba pracuje właśnie w tej firmie. Dzięki takiej wiedzy menadżer jeszcze lepiej wie jak motywować swoich pracowników. Wie czego potrzeba podwładnemu do pełni szczęścia i dając mu możliwość osiągnięcia własnego celu, osiąga cel firmy – na przykład zlecając dodatkową pracę w zamian. Kolejną ważną cechą, którą powinien posiadać dobry menadżer to pewność siebie idąca w parze z autorytetem. Mało efektywny bowiem jest kierownik, którego polecenia wykonywane są z przymusu, a nie z czystej chęci wykonania zadania. Autorytet może być narzucony formalnie – wynika on bowiem z pozycji menadżera w organizacji, a także osobisty. Ten drugi przynosi najlepsze efekty, ponieważ pracownik, który lubi swojego szefa, chętniej wykonuje zlecone zadania. Podany jest tu w większości zestaw cech personalnych menadżera, ale z jego osobą wiążą się także umiejętności  gospodarowania czasem, techniczne czy koncepcyjne - takie jak abstrakcyjne myślenie, wizjonerstwo. Kierujący powinien bowiem potrafić łatwo wyobrażać sobie różne sytuacje i ich konsekwencje. Coraz bardziej liczącą się umiejętnością menadżera jest również znajomość języków obcych – w szczególności języka angielskiego. W dzisiejszych czasach  przecież większość firm polskich współpracuje z europejskimi organizacjami, gdzie na porządku dziennym są spotkania biznesowe czy delegacje zagraniczne.

Posiadasz większość z tych cech? Myślisz, że to ciekawy zawód? Co więc możesz zrobić już teraz, by doskonalić owe cechy?


Autor: Iwona Mincewicz



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.