Prawnikiem nie można zostać jeśli nie posiada się odpowiednich dokumentów. Droga do wymarzonego zawodu, opisana niżej, pomoże Ci podjąć decyzję, czy zawód ten jest dla Ciebie.
Już teraz z pewnością musisz się przyłożyć do nauki w szkole: gimnazjum, a później w liceum. Prawo wymaga znajomości nie tylko historii i wosu, ale także nauk matematycznych. Szczególnie tych związanych z ekonomią i logiką.
Egzaminy wymagane po maturze na prawo to zazwyczaj historia, wos i język obcy. Tak jak wcześniej już było napisane, nie lekceważ także matematyki i języka polskiego. Prawnik jest to zawód, który kojarzy się i jest identyfikowany z ogromną odpowiedzialnością i mocą. Dlatego też w program studiów ingeruje także państwo. Przykładowo egzamin prawniczy układa ministerstwo.
Dlatego też czytaj dużo tekstów źródłowych, analizuj i staraj się "czytać między słowami". Postaraj się wyrobić w sobie zainteresowanie tym, co się działo kiedyś na świecie i staraj się znaleźć analogie w czasach dzisiejszych. Zastanów się nad decyzjami podejmowanymi niegdyś i dziś. Staraj się przewidzieć konsekwencje. To przyda Ci się jeśli zechcesz zostać prokuratorem czy adwokatem.
Jeśli marzyć o pracy radcy prawnego czy też podatkowego, powinieneś interesować się oczywiście prawem i ekonomią. Czytaj gazety branżowe, oglądaj wiadomości. Rozległa wiedza będzie niezbędna, gdy zechcesz studiować prawo, a ponadto ułatwi Ci przyswajanie nowej wiedzy.