Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać jak istotna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim, zarówno w mowie jak i piśmie. Podobnie jest z językiem naszych zachodnich sąsiadów. Chcesz wiedzieć dlaczego Twoje dziecko powinno uczyć się do szkolnego„niemca”? Przeczytaj!
- Językiem niemieckim posługuje się 120 mln ludzi, co daje mu 11 miejsce wśród wszystkich języków świata. Do obszaru niemieckojęzycznego, poza samymi Niemcami, należą również takie kraje jak: Austria, Szwajcaria, Królestwo Liechtenstein, Luksemburg. Językiem tym posługują się również mieszkańcy północnej części Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji. Wszędzie tam bez trudu się porozumiesz używając właśnie niemieckiego.
- Jest to język naszych sąsiadów, a z sąsiadami warto umieć się dogadać! Dzięki znajomości języka niemieckiego można poznać ciekawych ludzi zza naszej zachodniej granicy, nawiązać nowe przyjaźnie i kontakty, które mogą przydać się w przyszłości.
- Język niemiecki, tuż po angielskim, jest drugim najczęściej używanym językiem w Internecie, co pozwala Ci na korzystanie z większości zasobów sieci - od stron z najświeższymi informacjami naukowymi, przez portale informacyjne i edukacyjne po rozrywkę- gry i portale społecznościowe.
- Podróże. Niemcy są narodem znanym z zamiłowania do podróży. Bardzo często na miejsce wypadów wakacyjnych i weekendowych wybierają właśnie Polskę. Łatwo więc natknąć się na turystę, który używając tego języka zapyta o drogę czy poprosi o pomoc. Niemożność zrozumienia i udzielenia odpowiedzi rodzi poczucie zakłopotania i zawstydzenia, warto więc uczyć się niemieckiego by ich uniknąć. Dla Polaków z kolei to Niemcy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Państwo to urzeka; od pokrytych śniegiem szczytów alpejskich aż po wybrzeże Morza Północnego i Bałtyku i wszędzie mówi się po niemiecku ;). Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się aż 33 miejsca i pomniki leżące na terenie Niemiec i warte zobaczenia, nie mówiąc już o nowoczesnych parkach rozrywki, festiwalach i koncertach organizowanych przez naszych sąsiadów.
- Kultura, sztuka i literatura. Język niemiecki jest jednym z najbardziej znaczących języków kultury europejskiej. Mówili nim i pisali poeci tacy jak: Goethe i Schiller, kompozytorzy: Bach, Beethoven oraz Orff, artyści jak: Dürer, filozof Nietzsche oraz fizyk Einstein. Ich twórczość lepiej poznać i zrozumieć w oryginalnej wersji językowej. A jaką frajdę sprawia możliwość obejrzenia filmu w niemieckojęzycznej wersji! Wiedz, że aktualnie w Niemczech każdego roku wydawanych jest 60 000 nowych książek, co stanowi około 18% książek publikowanych na całym świecie i plasuje Niemcy na trzecim miejscu wśród światowych wydawców. Na pewno więc znajdziesz książkę dla siebie i Twojego dziecka i będziesz mógł przeczytać ją znacznie szybciej nie czekając na polskie tłumaczenie!
- Nauka, wymiany, studia. Znając język niemiecki można zostać uczestnikiem programu Socrates lub Erazmus, w ramach których organizowane są kilku tygodniowe, a nawet kilku miesięczne wyjazdy do szkół w Niemczech, w trakcie których nie tylko szlifuje się język, ale też zyskuje niepowtarzalną możliwość obcowania z typową niemiecką rodziną, dzięki czemu bliżej poznaje się kulturę i tradycje tego kraju. Dobra znajomość niemieckiego daje, w trakcie kształcenia, jeszcze jedną możliwość - znając język można studiować w Niemczech, co jest wyjątkowo opłacalne zarówno z ekonomicznego jak i praktycznego punktu widzenia. Studia w Niemczech są znacznie tańsze niż w wielu innych krajach, Republika Federalna Niemiec przydziela corocznie stypendia naukowe, a liczne tamtejsze uniwersytety cieszą się renomą na całym świecie.
- I OSTATNI! Znajomość języka niemieckiego zwiększa szanse zawodowe. Tak, tak, wiem, że za wcześnie o tym bo Twoje dziecko jest jeszcze małe ale musisz jednak przyjąć do wiadomości, że kiedyś będzie szukać pracy! Niezależnie od tego czy zechce pracować w Polsce, czy za granicą musisz wiedzieć że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych zarówno dla krajów z Europy jak i wielu pozaeuropejskich państw. Liczne niemieckie firmy w Polsce, firmy zagraniczne w Niemczech oraz polskie firmy, które ściśle współpracują z krajami niemieckojęzycznymi poszukują pracowników z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego!