Poniżej wskazówki jak ułatwić małemu przedszkolakowi naukę pisania w szkole.
Grube kredki świecowe zastąp trójkątnymi ołówkowymi.
Z okazji uroczystości rodzinnych wspólnie zróbcie naszyjniki i bransoletki z koralików – zachwycą każdą babcię i ciocię. Wszelkiego rodzaju zabawki ze sznurowadłami, które nauczą dziecko przekładania sznurka przez otwór są jak najbardziej wskazane.
Modelina i plastelina powinny znaleźć się u każdego czterolatka.
Jeśli basen nie jest Waszą pasją to dobry moment, aby to zmienić.
Nawet z pozoru mało atrakcyjne kolorowanie można zamienić w ciekawą zabawę. Przygotuj dwa identyczne rysunki, rozpocznij kolorowanie jednego z nich jako pierwsza, drugi podaj dziecku jednocześnie prosząc, aby był Twoim odbiciem w lustrze. Nie musicie siedzieć naprzeciwko siebie. Założeniem tego zadania jest uzyskanie dwóch identycznych rysunków. Zwracaj przy tym uwagę, aby maluch zarysowywał całą powierzchnię i nie wychodził poza kontury rysunku.
Drugi wariant tej zabawy polega na dorysowywaniu brakujących elementów z rysunku podstawowego do rysunku, na pozór identycznego. Na tym poziomie elementami brakującymi powinny być linie pionowe i poziome.
Kolejna zabawa rysunkowa polega na łączeniu ze sobą punktów rozmieszczonych na kartce. Na początek powinny one być tak rozmieszczone, aby po połączeniu tworzyły proste figury geometryczne.
Można również wprowadzić pierwsze szlaczki, których rysowanie będzie również polegało na łączeniu ze sobą kropek. Unikaj rysowania wzorów złożonych z blisko siebie położonych kresek. Podczas pracy dziecka zwróć uwagę, aby trzymało się w linii i jak najdłużej rysowało bez odrywania ręki.
Magiczne pudełko – do jego wykonania wystarczy karton, który należy w atrakcyjny sposób przyozdobić i wyciąć otwory na ręce. Do jego środka możemy wkładać przedmioty o różnej fakturze, kształcie i wielkości. Zadaniem dziecka jest rozpoznać podany przedmiot za pomocą dotyku. Pamiętaj, aby dziecko nie widziało przedmiotów przygotowanych do zabawy.
Nauka pisania to niezwykle ciężki i pracochłonny proces, dlatego warto umilić go dziecku jak najbardziej. Proszę pamiętać, że czytanie dziecku i z dzieckiem, ma również ogromny wpływ na kształcenie i doskonalenie umiejętności pisania. Zaleca się, żeby każde ćwiczenia usprawniające pisanie poprzedzone było czytaniem.
Ja zachęcam również do współpracy z nauczycielem. Na pewno podpowie Wam, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas pracy z Waszym dzieckiem.
Miłej, efektywnej pracy!