Jeśli zamierzasz posłać dziecko do przedszkola, albo już jesteś szczęśliwym rodzicem małego przedszkolaka, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. Dzięki nim unikniesz, być może, paru błędów a na pewno Ty i Twoje dziecko, będziecie bardzo lubiani przez personel i inne dzieci.
11. Zapraszając dzieci na urodziny zachowaj dyskrecję.
Jeśli Twoje dziecko nie zaprasza wszystkich na swoje przyjęcie urodzinowe, postaraj się dyskretnie wręczać zaproszenia tak, aby nie sprawić przykrości tym dzieciom, które nie zostały zaproszone.
12. Wychowawczyni to nie wróg, a sprzymierzeniec.
Wychowawczyni jest cennym źródłem informacji o Twoim dziecku, oraz o tym jak rozwiązywać problemy wychowawcze, przecież spędza z nim tyle godzin. Dlatego traktuj ją jak sprzymierzeńca. Współpracuj , rozmawiaj o problemach i słuchaj rad i wskazówek, mimo, że nie zawsze chciałbyś coś takiego usłyszeć. Nie bierz tego do siebie. Każdy przecież zna się na czymś innym. Ona doradzi Ci w sprawach wychowania, a Ty jej prawdopodobnie doradziłbyś jaki wziąć kredyt, albo jaki kupić samochód.
13. Ubieraj dziecko odpowiednio do pogody.
Jeśli pogoda jest w kratkę i nigdy nie wiadomo jak będzie po południu, na wszelki wypadek zostawiaj w przedszkolu, odpowiednio do pory roku, kalosze albo ortalionowe spodnie, czy rajstopki albo koszulkę z krótkim rękawkiem. Nie ma nic gorszego niż niemożność wyjścia do ogródka z powodu braku odpowiedniego ubranka.
14. Nie dawaj dziecku drogich ubrań.
Dziecko w przedszkolu niezależnie od tego czy jest w sali czy w ogrodzie, będzie klękać na posadzce, turlać się, chodzić na czworaka. Może ubrudzić się plasteliną, zaplamić zupą czy farbami. Nie unikniesz tego, więc lepiej nie kupuj dziecku drogich ciuszków, których później będzie Ci żal. Jest jeszcze jeden powód. Te drogie, markowe lubią naśladować modę dla dorosłych a więc spodnie to biodrówki, koszulki są krótkie, guziki malutkie a zapięcie przy spodenkach niemożliwe do rozpięcia przez drobne paluszki Twojej pociechy. Nie raz już widziałam dziewczynki łażące na czworaka z pupą na wierzchu i gołymi nerkami. Nie dało się jednak tego poprawić bo koszulka za krótka. Lepiej żeby Twoje dziecko było zdrowe niż modne.
15. Angażuj się i pamiętaj.
Czasami trzeba przynieść na zajęcia plastyczne papierowe talerzyki, sreberka po czekoladzie, kubeczki, rurki od papieru toaletowego. Poszukaj wtedy tego co dziecko będzie potrzebowało i pamiętaj żeby to przynieść w terminie. Inaczej zabraknie dla Twojej pociechy materiałów i zamiast rozwijać swoje zdolności, będzie siedziało w kącie i patrzyło jak inni pracują.
16. Uczestnicz w przedstawieniach.
Dzieci grają w przedstawieniach dla Was. Dlatego niecierpliwie wyczekują, kiedy przyjdziecie i dostają skrzydeł, kiedy widzą rodziców na scenie. Jeśli nie możesz przyjść na przedstawienie, wytłumacz dziecku, dlaczego tak się dzieje i wyślij na nie kogoś znajomego dla dziecka, kto będzie robił zdjęcia. Później, razem z maluszkiem obejrzyj zdjęcia i wysłuchaj relacji.
17. Zgłaszaj jeśli ktoś inny odbierze dziecko z przedszkola.
W przedszkolu są ścisłe zasady co do tego kto może odebrać Twoje dziecko. Nie stawiaj więc personelu w kłopotliwej sytuacji, i zgłaszaj za każdym razem, jeśli to będzie ktoś nieznany. Zgłaszaj nawet, jeśli to miałaby być mama innego przedszkolaka Nie chodzi o utrudnianie komukolwiek życia, ale o zwiększenie bezpieczeństwa dla Twojej pociechy.
18. Przedszkole nie wychowa dziecka za Ciebie.
Przedszkole nie zastąpi Cię w wychowywaniu Twojego dziecka. Ono ma pomagać sprawować opiekę, pomagać w wychowywaniu i przygotowywać do edukacji szkolnej. To ty jesteś odpowiedzialny za wychowanie swojego dziecka, nauczenie wszystkich zasad współżycia społecznego, dobrych manier itd.
19. Ucz dziecko.
Jak wspomniałam w poprzednim punkcie, przedszkole ma za zadanie przygotowywać Twoje dziecko do nauki szkolnej. Jednak nawet najlepsza wychowawczyni czy logopeda nie nauczy wszystkiego w tak krótkim czasie, mając tak wiele dzieci. Dowiaduj się więc, jaki materiał aktualnie omawiany jest w grupie i kontynuuj go w domu, na spacerze czy jadąc samochodem.
20. Nauka języka obcego.
Jeśli Twoja pociecha uczy się obcego języka już w przedszkolu, to bardzo dobrze. Nie oczekuj jednak, że już po miesiącu zacznie coś mówić. U ludzi mowa bierna, czyli rozumienie, wyprzedza mowę czynną, czyli mówienie. Oznacza to, że może upłynąć wiele czasu, zanim Twoja pociecha zacznie mówić w obcym języku. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zajęcia nie mają sensu, bo tylko niepotrzebnie wydajesz pieniądze a rezultatów nie widać, nie poddawaj się. Daj dziecku szansę powtarzając z nim słówka, kup płytę z prostymi piosenkami dla dzieci w danym języku i słuchajcie ich nawet w samochodzie.
Magdalena Wolnik - Szynkielewska