Plaga otyłości dzieci rozprzestrzenia się coraz szybciej. Czy stosunek rodziców do karmienia ma z tym związek?
Badanie przeprowadzone w Departament of Nutritional Sciences na Uniwersytecie Rutgers opublikowane w majowo-czerwcowym wydaniu Journal of Nutrition Education and Behavior podaje, że już w wieku niemowlęcym wyrabiamy nawyki żywieniowe u dzieci. Odnosi się to do przekarmiania noworodków przez matki, które podają dzieciom tyle jedzenia ile one uważają za słuszne a nie tyle ile faktycznie potrzebuje dziecko!
Do badania wybrano w większości matki rasy czarnej o niskim dochodzie, które karmiły swoje dzieci gotowym mlekiem. Badania przeprowadzono podczas wywiadów, wizyt domowych w 3, 6 i 12 miesiącu życia, w trakcie których obserwowano karmienie i sprawdzano szczegółowe notatki sporządzane przez matki. Wiele czynników wzięto pod uwagę: wagę przy urodzeniu, płeć dziecka, rasę, przyrost wagi, wiek matki, jej wykształcenie, kraj pochodzenia, współczynnik masy ciała (BMI) przed ciążą i wzrost wagi podczas ciąży oraz miesiąc wprowadzenia pokarmu i liczbę karmień w ciągu dnia. Szczególną uwagę zwrócono na wrażliwość matek na sygnały dziecka. Żaden z tych czynników nie miał wpływu na wzrost wagi dzieci podczas pierwszych 6 miesięcy. Natomiast, liczba karmień oraz wrażliwość matek na sygnały dziecka nabierały negatywnego znaczenia dopiero od 6 do 12 miesiąca życia. Dzieci, których matki były mniej wrażliwe na sygnały sytości przybrały najwięcej na wadze.
Autorzy badań wskazują na fakt przekarmiania noworodków gotowym mlekiem. Podczas takiego karmienia, mniej wrażliwe matki nie chcą zwolnić tempa karmienia ani przestać karmić w momencie, gdy dziecko pokazuje, że jest najedzone. Prowadzi to do zanikania umiejętności regulowania jedzenia u noworodków. Jednakże, bardzo trudno doradzać matkom jeśli chodzi o karmienie, ponieważ jest to zachowanie instynktowne i „młodo upieczone” matki mogą źle zinterpretować takie porady. Sugerowanie matce, że zbyt obficie i za często karmi swoje dziecko a do tego źle interpretuje jego sygnały może być uznane za podważanie kompetencji matki. Dlatego też takie działania powinny być podejmowane przez wykwalifikowane i doświadczone osoby.
Mimo iż wyniki badań dotyczą niemowląt i czarnoskórych matek, każda z nas powinna się zastanowić czy nie przekarmia swojego dziecka?! Ile to razy słyszymy ...”mamo, już nie mogę”? Co wtedy odpowiadamy? „Jedz bo później będziesz głodny” a może „Jedz, bo u nas świnek nie ma”
Na podstawie ScienceDaily http://www.sciencedaily.com/releases/2009/05/090511091912.htm