Kiedy nagradzać dzieci?

Nagrody to środek wychowawczy, który wzmacnia pozytywne zachowania. Należy jednak pamiętać, że nagrody to nie tylko prezenty.


Nagroda to także przytulenie, pogłaskanie, wyrażenie aprobaty kiwnięciem głowy, uśmiech na twarzy, wspólne spędzenie czasu, wspólna zabawa, wyjście do kina, czy miejsca, które dziecko bardzo lubi. Prezenty to nagrody ekonomiczne, pozostałe sposoby to nagrody społeczne. Przy nagradzaniu dziecka należy pamiętać, że nagroda powinna być dostosowana do wieku dziecka i że powinniśmy je chwalić za wysiłek, pracę, starania włożone w dane działania.

Nagrody utrwalają pozytywne zachowania, ale także budują samoocenę dziecka. Nagradzane dziecko wierzy w to, że są sytuacje, z którymi sobie radzi, sięga po nowe wyzwania, ma większe poczucie własnej wartości. A gdy jeszcze dodatkowo w sytuacji, gdy coś mu się nie udaje, dostaje wsparcie poprzez danie mu prawa do popełniania błędów plus pokazanie jak to poprawić, zmienić, w latach późniejszych błąd, niepowodzenie jest dla niego kolejnym doświadczeniem, lekcją, a nie porażką.

W pochwałach słownych trzeba pamiętać, że najlepsze efekty w rozwoju dziecka, ale także w wychowaniu mają pochwały opisowe. My, jako rodzice często w sytuacjach, gdy chcemy dziecko pochwalić posługujemy się jednym słowem. Np. dziecko posprzątało swoje zabawki, a my mówimy: „Ale porządek”. Czego tu brakuje? Jak może wtedy czuć się dziecko? Ja pamiętam słowa swojego dziecka: „Nie zauważyłaś, że schowałem samochody?”. No właśnie, lepiej gdyby wtedy powiedzieć: „O widzę, że klocki są w pudełku, samochody na półkach, kredki w szufladzie”. Wtedy nasze dziecko samo udzieli sobie pochwały i pomyśli umiem to zrobić.

Inny przykład, dziecko przynosi nam budowlę z klocków. Co mówimy wtedy? Większość z nas: „Pięknie”, czasami jeszcze np. „piękna wieża”. A dziecka minka wskazuje, mamo to nie jest wieża. A gdy powiemy: „O widzę, że połączyłeś tutaj trzy czerwone małe klocki, dwa niebieskie. Zbudowałeś coś wysokiego, z boku coś wystaje. Mhm, co to jest?”. „Mamo to dinozaur. Zbudowałem sam dinozaura” – odpowie dziecko.

Takie nagrody wzmacniają samoocenę dziecka, ale też rozwijają dialog między nami, wpływają na naszą relację, rozwijają wyobraźnię dziecka.

Autor: Dominika Bielecka



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.