Jak zapoznać malucha z komputerem

Zapewne każdy rodzic zadaje sobie pytanie, kiedy i jak pozwolić swemu maluszkowi korzystać z komputera. Nie jest to proste pytanie i nie ma na nie jednoznacznych odpowiedzi, niemniej istnieje kilka zasad, którymi rodzic chcący zapoznać swoją pociechę z komputerem powinien się kierować.

 
       Wszyscy powinniśmy pamiętać, że nasze dzieci wychowują się w innej, odmiennej rzeczywistości niż ta, którą my pamiętamy z dzieciństwa. Dla naszego dziecka komputer to jedno z oczywistych urządzeń znajdujących się w domu, tak jak dla nas kiedyś telewizor. Z tego względu, a także, dlatego że za kila lat będziemy społeczeństwem jeszcze bardziej zinformatyzowanym , uważam, że nie należy zabraniać dziecku kontaktu z komputerem. 
        
      Osobiście radzę rozpocząć uczyć pociechę, kiedy wykaże naturalną dla dziecka ciekawość, skierowaną na komputer. U jednego dziecka będzie to drugi, a u innego trzeci rok życia. Musimy pamiętać, że dziecko z racji swojego wzrostu, postrzega komputer „od dołu”. Pierwsze co zlokalizuje, to jednostka centralna -  mrugająca fantastycznymi kolorami skrzynka , których dziecko będzie chciało dotknąć. Takie poznanie komputera może skończyć się dla nas w najgorszym przypadku utratą danych, kiedy malec naśladując rodzica będzie uderzał w klawisze, w najlepszym spowoduje literówki w tekście. Kiedy nasza pociecha wykazuje już opisane wyżej (lub słowne oczywiście) zainteresowanie tym, co czasem robimy przy komputerze powinniśmy pomóc dziecku oswoić bestię.

Zapoznaj dziecko z zasadami korzystania z komputera, sam powinieneś zastosować się do trzech:
    1. Absolutnie nie wolno nam zostawiać na początku dziecka samego przed monitorem, nawet jeśli jest to monitor edukacyjnego komputerka dla dzieci.
    2. Pamiętaj, że podstawową zasadą jest bezpieczeństwo Twojego dziecka. Uprzątnij i pospinaj wszelkie przewody, najlepiej tak, żeby dziecko nie miało ich w zasięgu wzroku.
    3. Pozwalaj dziecku korzystać z komputera maksymalnie piętnaście – dwadzieścia minut 3 – 4 razy w tygodniu.

Krok po kroku
-  Weź dziecko na kolana i usiądźcie razem, potraktuj ten czas jak wspólną zabawę.
-  Jeśli macie komputerek edukacyjny, pokaż dziecku jak grać – ono musi nauczyć się także tego jak bawić się taką zabawką.
-  Jeśli natomiast siadasz przed komputerem, którego używasz do pracy, opowiedz najpierw dziecku co to jest i do czego służy, w zależności od tego do czego sam go używasz, np. „to komputer, na którym tatuś pracuje, a Ty możesz pokolorować obrazek bez używania kredek”.
- Kiedy już o wszystkim porozmawiacie, pierwszą grą może być kolorowanka – wszystkie dzieci je lubią. To zabawa, w której dziecko szybko osiąga efekt i nie popełnia błędów.
- Na początku będziesz musiał pomóc dziecku w nauce posługiwania się myszką, poproś dziecko o położenie ręki na myszce, a na rączce dziecka połóż swoją dłoń, zwróć uwagę dziecka na to, że wtedy kiedy porusza rączką po ekranie porusza się strzałka, którą dzięki „klikaniu” można pokolorować obrazek.
-  Kiedy Twoja pociecha wie już czym jest myszka, czym enter i szaleje myszką po pulpicie możesz zacząć wybierać inne gry. 


Dobra praktyka
1. Przygodę z komputerem Twój maluch zainicjuje sam, nie wyprzedzaj go,
2. Uprzątnij wszelkie przewody, tak, żeby były poza zasięgiem rąk dziecka,
3. Zawsze kontroluj to co dziecko robi, na początek posadź je sobie na kolanach,
4. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z komputera ściśle przestrzegając czasu i częstotliwości zabaw,
5. Wprowadź dziecko w komputerowy świat cierpliwie i metodycznie, ono się wszystkiego nauczy jeśli mu to pokarzesz i opowiesz,
6. Ciesz się razem z dzieckiem, bij brawo i podziwiaj jego sukcesy.

Autor: Ewa Bodzento, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.