Jak rodzice wpływają na poczucie pewności siebie dziecka? Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to pojęcie, co do którego można znaleźć bardzo różne definicje. Zależy to, od teorii psychologicznej, do której się odwołujemy.

Dla mnie, pewność siebie to termin zbliżony do terminu poczucie własnej wartości, czasami zamiennie nazywanej samooceną. Gdyby można porównać poczucie własnej wartości do jakiegoś przedmiotu, to ja zdecydowałabym się na przedmiot, który można napełniać. Wyobraźmy sobie nasz poczucie wartości siebie jako dzban. Poziom do którego ten dzban jest napełniony, nie u wszystkich jest taki sam. Są osoby, u których ten dzban jest pełen, a są takie, u których zawartość sięga niskiego poziomu. Od tego, do jakiej wysokości napełniony jest nasz dzban zależy nasze poczucie pewności siebie. Można pokusić się i powiedzieć, że poczuci własnej wartości to, to co wewnątrz, a na zewnątrz przejawia się ono jako pewność siebie, która zauważana jest w naszej postawie, zachowaniu.

Część z nas to wzrokowcy. Spróbujcie, więc Państwo wyobrazić sobie osobą o wysokim poczuciu własnej wartości, pewną siebie. Czym ona charakteryzuje się? Widzicie ją Państwo? Jest to osoba, która wierzy, że potrafi dać sobie radę w różnych, nawet trudnych sytuacjach, jednocześnie ma świadomość, że ma ograniczenia, nie wszystko potrafi i w takich dziedzinach daje wykazać się innym. To, że inni są w czymś lepsi przyjmuje ze spokojem, bo osoba pewna siebie, nie uzależnia swojej oceny od porównań z innym. Poza tym ona lubi, akceptuje siebie, a już dawno psychologia stwierdziła, że jeżeli ktoś lubi i akceptuje siebie, to ma bardziej pozytywne nastawienie do innych. Mówimy tu oczywiście o zdrowym poziomie egocentryzmu. Pewna siebie osoba otwarcie wyraża swoje zdanie, mówi o swoich uczuciach, jest otwarta na pomysły, a sytuacje niepowodzenia traktuje jako kolejne doświadczenie, a nie tragedię. Pamiętać też należy o tym, że ludzie o wysokim poczucie własnej wartości to nie osoby, które widzą same pozytywy i zawsze mają dobry nastrój. Im też zdarzają się tzw. gorsze dni, obniżony nastrój, ale to nie wpływa na nich destrukcyjnie.

A jak wygląda osoba, której poziom poczucia własnej wartości jest niski? Osoby takie, czasami sprawiają wrażenie skurczonych, zbitych w sobie. Sytuacja niepowodzenia to tragedia. Często charakteryzuje je negatywne myślenie o sobie, o przyszłości, często porównują się do innych, a porównania te wypadają na ich niekorzyść. To obrazy skrajne. Większość z nas klasuje się gdzieś między tymi dwoma obrazami. Przyjrzyjcie się teraz sobie i swojemu dziecku. Jaki bilans? Jeżeli bliżej niskiego poczucia pewności siebie? Mam dobrą informację. Poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości to postawy, które można zmienić. Tak jak ten przykładowy dzban można wypełnić. Poniżej przedstawię sposoby jak budować poczucie wartości u dzieci. U dorosłych też można nad tym pracować, ale nie o tym ma być ten artykuł.

Autor: Dominika Bielecka



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.