Konflikty z rówieśnikami w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym pojawiają się często z przyczyn dla rodziców lub innych dorosłych błahych - chociażby z chęci bawienia się jedną zabawką, z chęci bycia pierwszym w kolejce, z ujawniania zachowań, które są nieakceptowane przez rówieśników a także wiele razy po prostu z nudy.
Również nierzadkie obrażenie się, chęć bycia w centrum uwagi czy rządzenie kolegami są źródłem takich sytuacji, szczególnie gdy proces socjalizacji dziecka był prowadzony nieumiejętnie.
Warto jednak dodać, że są one zjawiskiem zupełnie normalnym i powszechnym, gdyż wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to czas kiedy dziecko w sposób bardzo burzliwy wyraża swoje emocje, jest niejednokrotnie nieustępliwe lub wykazuje dużą chwiejność emocjonalną -konflikty są więc zazwyczaj gwałtowne ale szybko mijają.
Rodzice powinni pamiętać, że sytuacje konfliktowe jakie stają na drodze ich dziecka mają wiele cech pozytywnych. Mądry rodzic pokaże w takiej sytuacji dziecku ważną lekcję – że różni ludzie mają różne zdania, są odmienne punkty widzenia, że nie wszyscy muszą to samo lubić, a więc będą przeprowadzać we właściwy sposób proces uspołeczniania. Socjalizacja jest kształtowaniem osobowości człowieka poprzez nabywanie przez niego umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu w zakresie wartości, norm współżycia społecznego i wzorców kulturowych. W tym właśnie procesie zasadniczą rolę odgrywa rodzina – bo to w niej dziecko powinno znaleźć wzorce zachowań społecznych (oczywiście szkoła i przedszkole są do tego tak samo niezbędne ale złudne jest częste myślenie rodziców, że to instytucje uspołecznią dziecko). Ważne są tu rodzicielskie postawy, ponieważ postawa agresywna czy autorytarna może spowodować wykształcenie zachowań antyspołecznych u dzieci.