Maluch znowu się nudzi? Zamiast kupować kolejną zabawkę, która najpewniej w przeciągu tygodnia wyląduje za łóżkiem i nikt nawet nie zauważy jej zniknięcia, wyprodukujcie coś samodzielnie! Pozbierajcie wszelkie niepotrzebne przedmioty, które zajmują miejsce po kątach, ale których każdemu „jakoś żal wyrzucić”. Zaangażujcie w pracę dziecko – własnoręcznie zrobiona zabawka da mu nie tylko satysfakcję, ale z pewnością zabawi na dłużej - zarówno w pokoju, jak i w sercu malucha.
Papierowa rodzinka
Czego potrzebujemy?
- rolki po papierze toaletowym;
- papier kolorowy;
- blok techniczny;
- resztki materiałów;
- włóczka;
- nożyczki;
- klej;
- flamastry;
- guziki;
- taśma klejąca (dwustronna).
Na początek oklejamy rolki kolorowym papierem. Górną część najlepiej kolorem beżowym – będzie stanowiła twarz laleczki. Malujemy flamastrami twarz. Zawijamy włóczkę na dłoń przewiązujemy pośrodku, rozcinamy końce i robimy fryzurkę, np. ogon lub warkocze. Doczepiamy je za pomocą taśmy klejącej. Wycinamy rączki, najlepiej z bloku technicznego. Komponujemy stroje z resztek materiałów, robimy korale i ozdoby z guzików. W ten sposób tworzymy całą papierową rodzinkę.
W roli głównej – rękawiczka
Czego potrzebujemy?
- rękawiczki;
- filc;
- guziki;
- wypełnienie (np. poliester);
- nożyczki;
- igła i nitka.
Na początek odcinamy w rękawiczkach właściwe palce – w jednej środkowy i serdeczny, a w drugiej wszystkie poza wskazującym i małym. Następnie doszywamy do pierwszej rękawiczki tuż obok małego palca jeden z obciętych fragmentów w ten sposób, aby nasza rękawiczka przypominała coś na kształt tułowia z kończynami. Druga rękawiczka posłuży jako głowa. teraz wypełniamy głowę oraz tułów i zszywamy je razem. Z filcu możemy stworzyć ubranko – np.. koszulkę, kamizelkę, krawat czy muchę. Doszywamy oczka i – gotowe.
Skarpetka w nowej odsłonie
Kotek
Czego potrzebujemy?
- skarpetki;
- filc;
- guziki;
- wypełnienie (np. poliester);
- nożyczki;
- igła i nitka.
Na początek rozcinamy skarpetkę i robimy głowę, tułów oraz nogi. Przód skarpetki może posłużyć za głowę. Natomiast reszta skarpetki doskonale nada się na tułów (pomniejszamy ją o kawałek na kostce, który posłuży do uszycia łapek). Zszywamy, wypychamy i łączymy poszczególne części ze sobą. Na koniec doszywamy oczy, pyszczek, wąsy z włóczki. Kociak gotowy! W ten sposób możemy stworzyć myszy, słoniki, małpki, pieski, świnki, a nawet ośmiornice.
Smok
Czego potrzebujemy?
- zielona skarpetka;
- kolorowy filc;
- guziki;
- drewniany patyk;
- wata;
- nożyczki;
- igła i nitka.
Na początek robimy głowę. Aby stworzyć nosek – czubek skarpety wpychamy do środka. Wycinamy język z czerwonego filcu i wkładamy pomiędzy warstwy noska skarpety. Zszywamy. Wycinamy grzebień smoka z zielnego filcu i przyszywamy do zewnętrznego grzbietu skarpetki. Z tego samego materiału wycinamy dwa koła - nozdrza smoka i przyszywamy do noska skarpetki. Na koniec oczka z guzików. Smok gotowy!
Pomysłów jest tyle, ile rodziców (i dzieci!) Zapytajcie malucha, jaką zabawkę chciałby zrobić i wspólnie pokombinujcie, co najlepiej posłuży za materiał do jej „produkcji”. Pomóżcie maluchowi w czynnościach, których sam nie jest w stanie wykonać (szycie, cięcie), ale postarajcie się jak najbardziej włączyć go w pracę. Zobaczcie, jak wielką radość może dać wspólna, kreatywna zabawa.