W dużej mierze od Ciebie, Drogi Rodzicu, zależy czy Twoje Dziecko będzie bezpieczne w domu, w szkole czy podczas zabawy z rówieśnikami.
To ty masz go nauczyć i wytłumaczyć czego nie należy robić a co mu wolno.
Już dla małego dziecka jest oczywiste, że na świecie są ludzie "dobrzy" i "źli". Dowiaduje się tego przecież z każdej bajki. Nie wie jednak, jak odróżniać jednych od drugich. O ile w bajkach jest to dość proste - "źli" mają miotłę, duże zęby, są brzydcy, o tyle w życiu nie tak łatwo ich wytropić.
BĄDŹ OSTROŻNY
MYŚL I PRZEWIDUJ
Chcę Wam zatem przekazać Drodzy Rodzice kilka rad, które pomogą ochronić Wasze dziecko przed niebezpieczeństwem:
Co pewien czas przeprowadzaj z dzieckiem rozmowy na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać ( zaczepki nieznajomych, propozycje pokazania czegoś atrakcyjnego w odległym od domu miejscu lub przejażdżki samochodem z nieznajomym ),
Wytłumacz swojej pociesze, żeby nie wsiadało z nieznajomym do samochodu, choć ten byłby bardzo miły
nie korzystaj z propozycji przejażdżki samochodem
Uczul je, by nie przyjmowało żadnych przedmiotów, prezentów od nieznajomych. Niech nie słucha obietnic: "chodź ze mną, dostaniesz to, tamto, pokażę ci to i owo"
Ostrożność nie zawadzi. Naucz dziecko, że jeśli ktoś częstuje je słodyczami, daje mu pieniądze albo jakiś prezent, zawsze powinno najpierw zapytać ciebie czy może to przyjąć. A jeżeli nie ma cię w pobliżu, musi odmówić.
Od obcych nie może przyjmować zabawek, słodyczy, pieniędzy. - "Tak naprawdę to nie wiem czy to jest cukierek. Jeśli go zjem, mogę być w tarapatach."Poinformuj dzieci, że w każdym przypadku powinny powiedzieć rodzicom o zaczepiających je osobach, wypytujących "co w domu, o której wrócą rodzice? gdzie stoi wasz samochód"
Każde dziecko, które zna bajkę o Czerwonym Kapturku wie, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Więc jeśli nieznajomy zaproponuje mu wspólny spacer, ęłęómusi odmówić. -"Nie wiem jaki zamiar ma obcy, może chce mi zrobić krzywdę?"
unikaj przypadkowych znajomości z dorosłymi
Powiedz dziecku, niech nikomu nie mówi o wartościowych przedmiotach, które są w domu. - "Nie chwalę się co mam w domu i gdzie są przechowywane cenne przedmioty. Wiem, że złodziej czeka na okazję!"
Objaśnij dziecku, że jeśli ktoś kiedykolwiek próbowałby je chwycić albo gdzieś zaciągnąć, powinno jak najgłośniej krzyczeć (warto to trochę potrenować w ustronnym miejscu). W takiej sytuacji może też, a nawet powinno, bronić się na wszelkie możliwe sposoby - nawet kopać i gryźć. Zapewnij dziecko, że nigdy nie będziesz się gniewać, jeśli zachowa się w ten „niegrzeczny” sposób.
Warto również przećwiczyć w domu z dzieckiem zachowanie w różnych sytuacjach. Dzięki temu, gdyby się naprawdę zdarzyły, zareaguje odruchowo.
Oto kilka możliwych scenek:
• do zerówki (albo świetlicy lub szkoły), przychodzi po dziecko obca pani/pan; twierdzi, że mama prosiła, żeby razem wrócili do domu;
• jadący samochodem pan/pani pyta o drogę i proponuje, by dziecko wsiadło i objaśniało mu, jak jechać;
• ktoś prosi o pomoc w niesieniu torby i obiecuje za to nagrodę;
• ktoś zaczepia dziecko na dworze (po imieniu) i mówi, że przysłała go mama, która zapomniała czegoś z domu;
• miły pan pokazuje zdjęcie psa i prosi o pomoc w jego poszukiwaniu;
• sympatyczna, dobrze ubrana pani/pan mówi, że ma w samochodzie małe szczeniaki i zaprasza do ich obejrzenia;
• nieznana osoba dzwoni do drzwi i prosi o szklankę wody;
• ktoś obcy stuka w szybę auta, w którym dziecko zostało na chwilę samo i mówi, że rodzicom stało się coś złego.
Scenki te możecie odgrywać zamieniając się rolami. To pozwoli dziecku dostosować zachowanie do sytuacji i poczuć się pewniej.