Rozwój fizyczny

W piątym miesiącu maluch leżąc na plecach potrafi śledzić przedmiot wzrokiem w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Zauważa już rzeczy znajdujące się w pewnej odległości od niego, nie tylko w najbliższym otoczeniu. Dziecko, gdy sięga po przedmiot ma już wyprostowaną rączkę i potrafi nią obracać. Umie chwytać jedną ręką. Maleństwo ćwiczy teraz intensywnie rotację (obracanie) przedramion, stawów barkowych oraz rozwój ruchomości stopy poprzez chwytanie dłońmi za stopy. Prostuje kolana przy jednoczesnym zgięciu stawów biodrowych. Przetacza się na brzuch, a także wykonuje duży „mostek”.

Leżąc na brzuszku dziecko prezentuje charakterystyczne zachowanie ruchowe jakim jest pozycja „pływania”. W tej pozycji maluszek ma wysoko uniesioną głowę, zgięte ręce, tułów odchylony w tył, nogi mocno wyprostowane podpierają się na stawach kolanowych. Dzięki tej pozycji dziecko ćwiczy m.in. świadomość schematu swojego ciała, przygotowuje do rozwijania reakcji obronnej podporu, reakcji równoważnych, dostosowania napięcia mięśniowego do zmian położenia ciała.

W tym miesiącu dziecko aktywnie podpiera się na wyprostowanych rękach. Próbuje także podpierać się na jednym z przedramion. Dziecko potrafi wykonać pełny wyprost w stawie kolanowym.

Około piątego miesiąca wygasa odruch MORO (odruch wywołany nagłą zmianą położenia ciała, hałasem, polegający na wyprostowaniu rąk i nóg, które po chwili zbliża do tułowia).

Rozwój intelektualny

Malec chętnie uczy się nowych czynności. Stara się spontanicznie sięgać po zabawkę i czasami mu się to nawet udaje. Gdy trzyma zabawkę w ręku stara się ją badać wszystkimi możliwymi zmysłami. Począwszy od wkładania jej o ust, obserwowania, potrząsania, dotykania, aż do próby manipulacji nią. Maluch świadomie już zwraca główkę w kierunku źródła dźwięku. Dają się też zauważyć pierwsze krótkie próby koncentracji np. na zabawce która mu się spodoba. Uwagę przykuwają teraz rzeczy, które robią dużo hałasu, są kolorowe. Ponieważ jego wzrok jest już dosyć ostry interesują go zabawki, które się poruszają. Dziecko uwielbia słuchać piosenek śpiewanych przez bliskich. Potrafi wtedy dość długo skupiać wzrok na osobie śpiewającej.

Rozwój emocjonalny

Dziecko zaczyna okazywać coraz więcej emocji. Twarz malucha staje się bardziej wyrazista pod względem okazywanych emocji. Częściej okazuje smutek, gdy zostanie przerwana ulubiona czynność. Zaobserwujemy frustrację, kiedy chciałoby coś zrobić, a jeszcze jego rozwój ruchowy na to nie pozwala. Staje się na przykład bardzo podekscytowane na widok jedzenia, ulubionej zabawki. Reakcje dziecka mogą dość szybko przechodzić ze skrajności w skrajność. W jednej chwili z roześmianego malucha mamy zapłakane dziecko. Dzięki uczestniczeniu w życiu towarzyskim rodziny rozwija się u dziecka poczucie przynależności do danej grupy. Przez to ma większe poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego.

Rozwój społeczny

Wchodząc w piąty miesiąc rozwoju dziecko coraz lepiej potrafi zadbać o sprawy, które go bezpośrednio dotyczą. Jednym słowem staje się coraz bardziej asertywny. Zarówno mimiką twarzy, płaczem, śmiechem, wydawanymi dźwiękami, ale także całym sobą pokazuje czego chce lub nie chce, np. odpycha jedzenie, gdy mu nie smakuje, odwraca główkę, gdy potrzebuje czegoś innego do zabawy niż mu proponujemy w tym momencie. Cały czas pragnie czynnie uczestniczyć w życiu towarzyskim, przygląda się, przysłuchuje rozmowom. Lubi przyglądać się czynnościom, które wykonuje mama, ale mimo tego ciągle stara się przyciągnąć jej uwagę, by w tym momencie zajmowała się tylko nim. Chętnie bawi się podczas posiłków.


 


Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.