Jak pielęgnować ząbki niemowlaka?

Wyrzynanie zębów mlecznych rozpoczyna się najczęściej ok. 6 m-ca życia dziecka, jednak dbanie o zdrowie jamy ustnej powinno się rozpocząć znacznie wcześniej, bo już w pierwszym miesiącu życia dziecka.

  1. Zanim pojawi się pierwszy ząbek
    Po każdorazowym karmieniu piersią lub butelką należy przemywać dziąsła dziecka jałowym, nawiniętym na palec gazikiem zwilżonym w przegotowanej letniej wodzie. Ma to na celu zapobiegnie zaleganiu pokarmu w zachyłkach jamy ustnej dziecka, powstawaniu pleśniawek oraz oswaja dziecko do podejmowania pewnych czynności w obrębie jamy ustnej. Szczególnie dobrze tolerowany jest ten zabieg ok. 6 miesiąca życia dziecka, ponieważ masaż dziąseł przynosi ulgę podczas wyrzynania się pierwszych zębów. Masaż ten można wykonywać również silikonową nakładką na palec.

  1. Pierwsze mycie zębów
    Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, najczęściej przedniego siecznego dolnego, zamieniamy gazik na nakładkę na palec z silikonowymi wypustkami (dostępna w sklepach z artykułami dla dzieci) - poziomo oczyszczamy powierzchnie zęba oraz masujemy dziąsła co przynosi ulgę dziecku w trakcie wyrzynania kolejnych zębów. Wprowadzamy również pierwszą pastę do zębów. Do czasu aż rodzic opanuje technikę mycia zębów, a zwłaszcza usuwanie pasty z ust dziecka nie stosujemy pasty do zębów lub stosujemy pastę bez fluoru, a dopiero w kolejnym etapie wprowadzamy pastę ze zmniejszoną zawartością fluoru (każda pasta zalecana < 6 roku życia zawierająca 500ppmF= 0,050% fluoru). Ilość pasty nakładanej na szczoteczkę powinna być minimalna, a pastę tę należy wetrzeć w silikonowe wypustki szczoteczki. Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie- po śniadaniu oraz przed snem nocnym dziecka. Chociaż pasty o zmniejszonej zawartości fluoru mało skutecznie chronią zęby przed próchnicą, to jednak zaleca się ich stosowanie u małych dzieci- do 3 roku życia. W związku z tym, że większość małych dzieci połyka pastę przy myciu zębów bez względu na to czy jest ona słodka czy nie, ważne jest dokładne usuwanie resztek pasty wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec. Połykanie pasty może spowodować przedawkowanie fluoru, a w konsekwencji obniżoną mineralizację oraz przebarwienia zębów stałych. Aby w pełni zabezpieczyć zęby przed próchnicą zaleca się profesjonalną fluoryzację zębów w gabinecie stomatologicznym.

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną i najczęściej dziecko zaraża się próchnicą od matki- nie wolno więc oblizywać łyżeczek i smoczków dzieci, nie wskazanie jest również całowanie dzieci w usta i okolice ust. Należy unikać pojenia dziecka słodkimi napojami, szczególnie w nocy należy zamienić soki na przegotowaną wodę- unikniemy wtedy tzw. próchnicy butelkowej.

 

  1. Prawdziwa szczoteczka do zębów
    W trakcie pojawiania się w jamie ustnej dziecka kolejnych zębów- 4 zębów przednich obok siebie wprowadzamy małą, dziecięcą szczoteczkę do zębów. Myjemy wszystkie zęby, z każdej strony przy użyciu pasty do zębów ze zmniejszona zawartością fluoru, a resztki pasty koniecznie usuwamy wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec. Ilość nakładanej przez nas pasty wielkością równać się powinna połówce paznokcia małego palca dziecka (mały groszek), a pastę tę należy wetrzeć we włosie szczoteczki. Nie lada wyczynem jest umycie powierzchni wargowych zębów przednich górnych (siekaczy górnych) ponieważ w trakcie szczotkowania dzieci zaciskają usta na szczoteczce. Omijanie tych zębów w przyszłości skutkuje próchnicą, a po jej leczeniu często obserwowanymi czarnymi przebarwieniami na tych zębach. Po delikatnym podniesieniu wargi górnej dziecka możemy dokładnie ruchem poziomym oczyścić powierzchnie tych zębów. Dzieci nie od razu podchodzą do szczotkowania zębów z entuzjazmem, to konsekwencja i cierpliwość rodziców oraz opanowanie przez nich prawidłowej techniki mycia spowodują że mycie zębów nie będzie dla dziecka nieprzyjemnym obowiązkiem.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się po skończeniu pierwszego roku życia. Będzie to wizyta adaptacyjna na której dentysta oceni stan uzębienia, udzieli wskazówek na temat higieny jamy ustnej oraz odpowie na wszystkie pytania rodziców.

Wyrzynanie się zębów mlecznych odbywa się w następującym czasie i kolejności:
- Przednie dolne siekacze od 4 do 12 miesiąca
- Przednie górne siekacze od 5 do 11 miesiąca
- Boczne górne siekacze od 6 do 12 miesiąca
- Boczne dolne siekacze od 6 do 12 miesiąca
- Pierwsze zęby trzonowe od 12 do 20 miesiąca
- Kły od 10 do 18 miesiąca
- Drugie zęby trzonowe od 18 do 30 miesiąca

 

Autor: Dr n. med. Małgorzata Sudoł-BorowskaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.3 z 5. 7 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.