Mnemotechniki to „sztuczki” pamięciowe ułatwiające szybkie i skutecznie zapamiętywać.
Pomagają one zarówno kodować, magazynować, jak i odtwarzać nowe informacje (patrz: pierwszy artykuł o pamięci). Są bardzo przydatnym narzędziem w życiu codziennym. Wykorzystujemy je również podczas nauki i w pracy.
Do posługiwania się nimi nie trzeba mieć żadnych specjalnych zdolności. Wystarczy podstawowa wiedza dotycząca procesu zapamiętywania, wykorzystywanie naturalnych mechanizmów zdobywania, magazynowania i odtwarzania nowych wiadomości oraz trening. Samo stosowanie mnemotechnik w życiu codziennym jest doskonałym treningiem, który korzystnie wpływa na poprawę funkcjonowania pamięci naturalnej.
Mnemotechniki wykorzystują m.in. tę właściwość naszego umysłu, że lepiej koncentrujemy się na rzeczach, które nas ciekawią. Jeśli dotyczą one dziedziny, która nas interesuje, wydają się nam łatwiejsze do zapamiętania. Zapamiętywanie przy wykorzystaniu mnemotechnik jest skuteczniejsze, gdyż pobudzają naszą ciekawość, a tym samym zwiększa poziom koncentracji uwagi.
Korzyści ze stosowania mnemotechnik
Amerykański uczony Gordon Bower wykazał na podstawie badań, że uczniowie i studenci posługujący się mnemotechnicznymi systemami, potrafili zapamiętać 7 razy więcej niż ich koledzy nie stosujący tych technik.
Korzyści płynące ze stosowania mnemotechnik można podzielić na dwie grupy:
podniesienie poziomu umiejętności potrzebnych w zapamiętywaniu (wyobraźnia, koncentracja uwagi, umiejętność kojarzenia, wizualizacja,
praktyczne wykorzystanie mnemotechnik.
Mnemotechniki:
skracają czas procesu zapamiętywania,
przyczyniają się do zwiększenia ilości zapamiętywanych informacji w jednostce czasu,
wzmacniają i rozwijają pamięć naturalną.
Mnemotechniki w nauce