Wpływ środowiska na rozwój i ekspresję zdolności twórczych był przedmiotem licznych badań. Wynika z nich, że klimat emocjonalny w rodzinie oraz postawy rodziców mogą mieć decydujący wpływ na rozwój kreatywności potomków.
Są to między innymi takie czynniki jak poczucie bezpieczeństwa i równocześnie duża swoboda w rozwoju osobistym.
Istnieją też teorie, że wpływ na osiągnięcia w życiu dorosłym może mieć kolejność narodzin. Wśród wybitnych matematyków przeważają jedynacy i pierwsze dzieci. Najprawdopodobniej przyczyną są oczekiwania rodziców (czasem zbyt wygórowane, którym dzieci chcą sprostać), wyjątkowy status i specjalne traktowanie. Z kolei autorami rewolucyjnych, zmieniających paradygmaty teorii naukowych, częściej są kolejne dzieci w rodzinie.
Podczas licznych badań stwierdzono, iż w rodzinach przyszłych wybitnych twórców miały często miejsce traumatyczne wydarzenia. Chcąc sobie z nimi jakoś poradzić, osoby te często uciekały w twórczość. Ich wrażliwość stawała się większa pod wpływem negatywnych doświadczeń. Niektórzy z nich próbowali przywrócić równowagę przez intensywną pracę, która owocowała wartościowymi dziełami.
Chcąc wspierać kreatywność dzieci, powinniśmy zapewnić im odpowiednie warunki.
Oto krótki spis postaw i sposobów działania rodzica, który chce wspierać kreatywność swoich dzieci:
rozwijaj zainteresowania dzieci w atmosferze zabawy,
poszerzaj ich horyzonty w sposób atrakcyjny dla dzieci,
dawaj im różnorodne zadania do realizacji (najlepiej w formie zabawy),
kiedy kupujesz zabawki, postaraj się wybierać te rozwijające wyobraźnię (wymagające chwili zastanowienia, o różnych możliwościach zastosowania itp.),
daj dzieciom dużą swobodę podczas zabawy,
zachęcaj dzieci do wyrażania odmiennego zdania,
stawiaj pytania i zachęcajcie do stawiania pytań,
nie „zabijaj” pomysłów,
nie oceniaj pomysłów, pozwól aby dziecko samo z czasem przekonało się o ich trafności, oryginalności, skuteczności itp.,
zachęcaj do tworzenia nowych pomysłów i wdrażania ich,
nagradzaj kreatywność i podejmowanie ryzyka,
poddaj dziecku pomysł założenia Księgi Pomysłów,
nie „myśl” za dziecko,
bądź przykładem dla swojego dziecka.
Pamiętajmy, niezależnie od predyspozycji dziecka, potrafi ono być kreatywne. Jest to umiejętność, która posiada każdy z nas. Ułatwia ona i „uprzyjemnia” życie. Stwarzanie odpowiedniej atmosfery w domu pomoże to osiągnąć.