„Jak zorganizować piknik urodzinowy?"

Jeśli Twoje dziecko obchodzi urodziny w miesiącach letnich a Ty nie masz warunków mieszkaniowych na zorganizowanie przyjęcia w domu świetną alternatywą będzie piknik na zielonej trawce.


Im starsze mamy dziecko tym trudniej wymyślić nam coś nowego, oryginalnego na jego urodziny. Wszystkie zabawownie i fastfódy dzieci z przedszkola lub klasy Twojego dziecka znają na pamięć. W domu mało miejsca, a i perspektywa rozwrzeszczanej i rozbieganej ferajny buszującej po naszym domu może napawać przerażeniem. Jeśli takie urodzinowe rozterki są również Twoim udziałem, zastanów się czy w okolicy nie ma miejsca na taki piknik. Do tego rodzaju przyjęcia potrzebujesz tylko koce i papierową lub plastikową zastawę oraz kosz, w którym przeniesiesz produktu mile widziany jest też grill. Dodatkowo piknik ma tę zaletę, że możesz na niego zaprosisz również znajomych rodziców dzieci, wystarczy przynieść dodatkowy koc, naczynia i wrzucić dla nich cos na grilla.

Miejsce
W zależności od miejsca Twojego zamieszkania będzie Ci łatwiej lub trudniej znaleźć przestrzeń na piknik. Dobrze, jeśli będzie to miejsce gdzieś w okolicach domu lub teren znany przez rodziców gości jak park czy las w okolicy. Zanim się zdecydujesz odwiedź to miejsce, upewnij się czy nie ma żadnych formalnych przeszkód (w niektórych parkach nie można piknikować), zastanów się gdzie rozłożysz koce, gdzie dzieci będą mogły się bawić a gdzie załatwiać potrzeby fizjologiczne, czy nie ma tam jakiś zagrożeń (bliskość ulicy, zbiornika wodnego).  Idealnym miejscem było by kawałek polanki z wiatą, stołem i miejscem na ognisko.

Zaproszenia
Pamiętaj, że w zaproszeniach rozdawanych gościom musisz dokładnie określić miejsce gdzie będzie się odbywał piknik, ewentualnie dołącz mapkę dojazdu. Zaznacz też by rodzice ubrali dzieci na sportowo i zgodnie z warunkami pogodowymi. Określ, do której będzie trwało przyjęcie.

Posiłek
Rozłóż koce na trawie, najlepiej uformować z nich podkowę lub kwadrat z pustym środkiem, wtedy będzie Ci łatwiej mieć wszystkich na oku. Uczul gości żeby delikatnie poruszali się po kocach by nie wylać napojów i nie podeptać słodyczy. Co do samego posiłku najlepszym wyborem będą słodycze, które możesz kupić w sklepie i nie wymagają przygotowań. Nie na trudzisz się przy tym zbytnio a i dzieci lubią to, co znają. Ewentualnie dla małych głodomorów możesz przygotować małe kanapeczki lub kiełbaski z grilla lub ogniska.

Ktoś do pomocy
Opanować taką zgraję dzieciaków jest bardzo trudno, dlatego nie polecam tego w pojedynkę. Znajdź kogoś, kto Ci pomoże, optymalna ilość osób do takiego przedsięwzięcia to trzy osoby.

Dekoracje
Przyjecie piknikowe ma to do siebie, że trudno zadbać o dekorację. Warto jednak się zastanowić jak przyozdobić to miejsce, dzięki temu wszyscy poczują, że to wyjątkowy dzień.
Co możesz zrobić?
- balony - nadmuchaj je, zawiąż na supeł i przyczep do drzewa, albo do sznurka rozwieszonego między drzewami
- krepina – potnij ją na paski i rozwieś na drzewach, przy balonach, na sznurku
- wiatraczki – można je kupić w sklepach lub zrobić samemu za pomocą patyczka, kartki papieru i pineski, wetknij je w ziemię
- patyczki z kokardkami – również wbij je w ziemię
Możesz też kupić w sklepie z akcesoriami urodzinowymi gadżety takie jak girlandy i inne.

Zabawy
To, jakie zabawy zaproponujesz dzieciom zależy od ich wieku. Przeważnie goście Twojego dziecka będą z tego samego środowiska, przedszkola czy szkoły. Taka grupa ma już ulubione zabawy, w które bawi się na zajęciach lub lekcjach. Zapytaj się swojego dziecka a na pewno Ci podpowie i wytłumaczy zasady. Często wystarczy rzucić tylko hasło a dzieci same zorganizują sobie sprzęt, miejsce i wyznaczą spośród siebie prowadzącego. Kiedy już wymyślisz, jakie zabawy chcesz przeprowadzić z dzieciakami zapytaj o opinię swojego dziecka. Tobie może się wydawać, że zawody w rzucaniu do celu to doskonały pomysł a tymczasem Twoja latorośl będzie wolała zagrać z rówieśnikami w zbijaka.

Proponuje takie zabawy jak:
- chowanego
- berek
- kolorki – dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy ją wyłączymy mówimy nazwę jakiegoś koloru, każde dziecko musi odnaleźć dany kolor i go dotknąć, można używać nazw w innych językach, jeśli dzieci je znają
- figurki – dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy się zatrzyma każdy musi zastygnąć w bezruchu w jakiejś pozie i wytrzymać aż do momentu, kiedy prowadzący znowu włączy muzykę
- zbijak
- quiz wiedzy – możesz ułożyć pytania, napisać je na karteczkach i zrolować a następnie wrzucić do woreczka, dzieci losują pytania i na nie odpowiadają, w nagrodzę dostają cukierka
- taniec na gazecie – prosisz by dzieci podzieliły się w pary i rozdajesz im kawałek gazety, dzieci tańczą na gazecie i nie wolno im wyjść poza obręb gazety, co jakiś czas zmniejszamy gazetę, te pary, które wyjdą poza gazetę odchodzą z zabawy
- taniec z balonem – prosisz dzieci by podzieliły się w pary i rozdajesz im po balonie, dzieci umieszczają go między swoimi brzuszkami i tańczą, co jakiś czas prosisz zmieniły położenie balonika i przytrzymywały go głowami, pupami, plecami, brzuszkami, ta para, której wyleci balonik odchodzi z zabawy
- wszelkiego typu zawody: w bieganiu, rzucie do celu, dmuchaniu balonów, skakaniu w dal itd.


Kwestie organizacyjne
1. Dzień przed urodzinami wytłumacz swojemu dziecku, że będzie gospodarzem tej imprezy a to oznacza, że musi dbać o gości, ich potrzeby są najważniejsze, musi też witać tych, którzy przychodzą i żegnać się z tymi, którzy wychodzą. Twoja latorośl nie powinna faworyzować nikogo z rówieśników i pomagać Ci, kiedy prowadzisz jakąś zabawę. Musi być wzorem zachowania dla gości.

2. Upewnij się, co do liczby gości i że każdy wie jak odnaleźć miejsce pikniku. Często rodzice się napracują przygotują dużo jedzenia a dzieci przychodzi zaledwie garstka.

3. Wybierz się odpowiednio wcześnie na miejsce pikniku żeby później nie robić wszystkiego na ostatnia chwilę. Dobrze jest ograniczyć dzieciom teren, na którym mogą się bawić, możesz do tego użyć wiatraczków wbitych w ziemię lub patyczków z kokardkami.

3. Kiedy już przyjdą wszyscy goście zbierz ich w jednym miejscu i wytłumacz, co im wolno a czego nie „ Słuchajcie drodzy goście, możecie się poruszać w obrębie tych patyczków z kokardami, jeśli komuś zachce się siusiu proszę iść w tamte krzaczki”.


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.