Twoje dziecko to żywe srebro? Łatwo się nudzi i musi być ciągle w ruchu? Nie masz łatwego życia, ale mamy coś na pocieszenie- Twoje dziecko ma dobrze rozwiniętą inteligencję ruchową!
Inteligencja ruchowa (kinestetyczna)- nauka poprzez wykonywanie, ruch; świadomość własnego ciała.
Osoby obdarzone inteligencją ruchową są pasjonatami tańca i sportu, lubią własnoręcznie wykonywać różnorodne prace- majsterkować, rzeźbić; doskonale posługują się językiem ciała i dużo gestykulują. Potrafią, bez wykorzystania logicznego i świadomego myślenia wykonywać trudne manewry, zarówno własnym ciałem jak i innymi przedmiotami, mają doskonale wypracowane reakcje automatyczne. Mają doskonałe wyczucie czasu, które wykorzystują przy planowaniu działania i podziale zadań oraz wyśmienitą organizację przestrzenną.
Dzieci posiadające ten typ inteligencji, aby dobrze coś zrobić potrzebują zobaczyć jak robi to ktoś inny, lubią gry ruchowe. Trudno im usiedzieć na jednym miejscu, szybko odczuwają znużenie. Wszystkiego muszą dotknąć i są bardzo wrażliwe na dotyk.
Uczeń posiadający zdolności kinestetyczne najlepiej czuje się podczas zabaw grupowych wymagających przemieszczania się, ćwiczeń i symulacji z podziałem na role, wymagających gry aktorskiej i wykorzystania mimiki, ćwiczeń odprężających i motywujących do działania, wycieczek i zajęć w terenie.
Uczniowie z rozwiniętą inteligencją ruchową, często mają problemy w szkole, gdyż oczekuje się od nich skupienia i ciszy. Należy zapewnić im relatywnie dużo przerw, jak najbardziej urozmaicić zajęcia, korzystać z modeli i urządzeń technicznych, organizować wycieczki. Najłatwiej zapamiętują to co było wykonywane, trudniej to co było wyłącznie omówione. Duże znaczenie odgrywają dla nich zwierzęta i środowisko naturalne. Radość sprawia im zgłębianie tajników biologii i zagadnień ekologicznych. Dobrze piszą i dobrze liczą, lubią wymyślać nowe gry. Pomoc w zapamiętywaniu materiału szkolnego, może zapewnić im nauka interaktywna- z wykorzystaniem ciekawych pomocy naukowych i zdolności ruchowych dziecka, przykładowo: należy pozwolić mu rozrysować na chodniku mapkę danego zagadnienia i wędrować od punktu do punktu w celu jego zapamiętania.
Cechy uczniów z rozwiniętą inteligencją ruchową:
- wyjątkowe panowanie nad własnym ciałem,
- panowanie nad przedmiotami,
- umiejętność rozłożenia czynności w czasie,
- wrażliwość na otoczenie,
- zdolności do rękodzieła,
- nauka przez aktywny udział w procesie nauczania,
- brak pełnego skupienia.
- uzdolnienia manualne i techniczne.
Opiekunowie winni zachęcać dzieci posiadające zdolności kinestetyczne do uprawiania sportu, przystąpienia do grupy teatralnej, uczestnictwa w zajęciach artystycznych w celu ułatwienia im rozładowania nadmiaru energii i znalezienia swojego miejsca w grupie rówieśniczej.
Osoby obdarzone inteligencją kinestetyczną doskonale odnajdują się w zawodach: tancerzy, aktorów, sportowców, instruktorów karate, mimów, chirurgów, kierowców wyścigowych, wynalazców i konstruktorów.