Obserwujcie przykłady społeczności zwierząt, np. mrówek; zastanówcie się jak żyją, jaki mają podział zadań, porównajcie to z życiem człowieka; przyjrzyjcie się otoczeniu dookoła, znajdźcie podobieństwa.
Spróbujcie porozmawiać z osobami siedzącymi obok Was w tramwaju, uśmiechajcie się do ludzi na ulicy, zamieńcie kilka zdań z panią w sklepie czy sąsiadem; pokazujesz wtedy dziecku, jak można poznać kogoś nowego, a jakich sytuacji i kontaktów z obcymi należy unikać.
Utrwalajcie w praktyce zasady dobrych manier; pokaż dziecku, jak możemy pomóc np. osobie starszej, zachęcaj do pomagania kolegom w szkole czy rodzeństwu
Naucz dziecko, jak należy wzywać pomocy, co robić, kiedy się zgubi itp. rozwijasz wówczas zaradność i pewność siebie dziecka. dajesz mu poczucie bezpieczeństwa i szansę na to, że w sytuacji stresu, niebezpieczeństwa zachowa się właściwie.
Bawcie się w zabawy w poszukiwanie przedmiotów, elementów natury, które mogłyby się przydać przykładowym postaciom i ludziom, np. szukajcie czegoś, co może poprawić nastrój, ciekawego przedmiotu dla osoby niewidomej, rzeczy wielofunkcyjnej itp.
Chodźcie na pokazy fotografii, filmy, spektakle, spotkania; omawiajcie fabuły filmów, sytuacje i bohaterów.
Bywajcie w różnych miejscach: w lesie, tłumie, sklepie, teatrze, u lekarza itp. omawiajcie uczucia, jakie Wam towarzyszom, gdy tam przebywaliście; poznajecie wówczas także wzory zachowań obowiązujące w różnych miejscach, utrwalacie wiedzę dotyczącą właściwego zachowania w tych miejscach i ról, jakie wówczas przybieramy
Ucz swoje dziecko czerpać radość z kontaktu z naturą. Pokaż, iż jest wspaniałym źródłem energii; miejscem wyciszenia i uspokojenia. Korzystajcie więc z każdej okazji, by urządzić sobie mały piknik, pójść na spacer, zbierać grzyby. Jest to także okazją do lekcji przyrody, geografii czy zabawy w leśne ludki.