Bezpieczeństwo - naucz dziecko jak postępować, gdy ktoś chce go okraść

Troska o bezpieczeństwo dzieci i ich ochrona przed zagrożeniami, to - poza miłością - podstawowa treść życia w rodzinie. Nie usuniemy z ich życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, ale możemy wiele z nich przewidzieć i zapobiec.

Dzieci ze swojej natury są bardzo łatwowierne, co może być przyczyną wielu tragedii.

Małoletni bardzo często stają się ofiarami przestępstw z uwagi na swoje psychologiczne predyspozycje. A przecież na dorosłych spoczywa obowiązek chronienia dzieci, przewidywanie zagrożeń i przeciwdziałanie im.

Najczęstszym zjawiskiem z jakim mogą spotkać się nasze pociechy to kradzieże. Stają się one ofiarami zarówno rówieśników, starszych kolegów, ale też osób dorosłych. Nie zawsze jesteśmy w pobliżu aby w odpowiedni i szybki sposób zareagować. Musimy zadbać więc, aby nasze dziecko wiedziało i umiało zachować się, gdyby przytrafiła mu się taka sytuacja.

- Przede wszystkim na nas spada obowiązek uświadomienia dzieci, że są dwa rodzaje ludzi: "dobrzy" i "źli".
|- Ludzie "źli", wykorzystując bezbronność dzieci i ich łatwowierność, mogą dążyć do oszukania ich. Dobrowolnie albo za pomocą groźby, chcą zmusić dzieci do oddania np. telefonu, pieniędzy czy innych posiadanych przez nich przedmiotów. Często robią to również przy użyciu siły.

- Aby zatem zminimalizować zagrożenie, wytłumacz dziecku, że nie może chwalić się głośno przed kolegami co posiada, jaki ma telefon, ile pieniędzy itp. Złodziej czeka tylko na taką okazję!

- Poinformuj dzieci, że w każdym przypadku powinny powiedzieć rodzicom o zaczepiających je osobach, które chcą np. pożyczyć od niego telefon czy pieniądze. Takie osoby pod pretekstem "pożyczenia" często chcą go po prostu ukraść, a ta metoda jest najłatwiejsza i najbardziej skuteczna.

- Uczul dziecko, aby pod żadnym pozorem nie dawało nikomu swojego telefonu czy innych wartościowych przedmiotów.

 

Co robić, gdy ktoś chce nas okraść?

- Musimy dziecku uświadomić, że rzeczy materialne nie są w życiu najważniejsze i nie należy dla nich ryzykować naszego zdrowia lub życia.

- Jeśli ktoś chce nam ukraść telefon, pieniądze czy inne przedmioty, zacznijmy krzyczeć - to powinno odstraszyć złodzieja.

- Jeśli nie jesteśmy w stanie się sami obronić, a złodziej ma znaczną przewagę nad nami, albo jest ich więcej, nie walczmy z nim/z nimi, bo to może się dla nas źle skończyć. Starajmy się tylko zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

- Zapewnijmy dzieci, że nie będziemy się na nich gniewać, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, ale muszą nam o niej jak najszybciej powiedzieć.

  • Jeśli kradzież ma miejsce na terenie szkoły, dziecko powinno jak najszybciej powiadomić o tym fakcie nauczyciela, pedagoga szkolnego lub dyrektora szkoły. Ci będą wiedzieli już co z tym zrobić.

  • Jeśli natomiast kradzież jest poza szkołą, dziecko niezwłocznie powinno poinformować o tym fakcie rodziców, a ci natychmiast udać się z  nim na Policję, celem złożenia zawiadomienia.

Jeśli są jacyś świadkowie zdarzenia ( np. inne dzieci, osoby dorosłe), należy ich wskazać, gdyż mogli oni zapamiętać więcej szczegółów dot. wyglądu złodzieja, w co był ubrany, jakieś charakterystyczne jego zachowanie, znaki szczególne, niż sam pokrzywdzony. Nieraz zdarza się, że ofiara jest tak wystraszona, iż nie potrafi powiedzieć nic o sprawcy. Pierwsze minuty, godziny są bardzo ważne, gdyż wtedy jest największe prawdopodobieństwo złapania złodzieja.

Ważne jest wytłumaczenie dziecku, aby nie dało się zastraszyć takiej osobie i o całym zajściu powiedziało rodzicom czy nauczycielom, gdyż pomoże to zapobiec innym kradzieżom, a winny poniesie zasłużoną karę.


Kilka rad dla rodziców:

Telefon dobra rzecz.

Jeżeli twoje dziecko jest już tak samodzielne, że czasami idzie gdzieś bez ciebie, warto wyposażyć je w telefon. To da mu możliwość zawiadomienia cię o tym, gdzie jest i co robi, a także - w razie czego - zaalarmowania was, że dzieje się coś niebezpiecznego.

Pamiętajmy jednak, że telefon jest "smacznym kąskiem" dla złodzieja. Aby nie narazić swojego dziecka na niebezpieczeństwo albo zminimalizować je, należy zastosować się do pewnych rad:

1. Kup dziecku telefon na kartę - możesz mu ją doładowywać w zależności od potrzeb, a przy okazji będziesz miał kontrolę nad nim i nie narazisz siebie na niepotrzebne koszty, gdyby twoje dziecko chciało wydzwonić zbyt dużo.

2. Nie kupuj mu aparatu telefonicznego zbyt drogiego, gdyż tym możesz zachęcić tylko złodzieja.

3. Jeśli dajesz dziecku jakieś pieniądze, niech to będą "drobiazgi" na bułkę czy napój.

4. Nie wyposażaj dziecko w zbyt drogie rzeczy (np. wartościowy długopis, flamastry, czy inne przedmioty ).

Autor: Młodszy aspirant Julita Pawul



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.