Nie tylko góry, plaża i jeziora mogą być fascynującym miejscem na letnią wyprawę. Jeżeli jeszcze nie znacie, co znaczy magia leśnej atmosfery, jak najszybciej zorganizujcie letnią wycieczkę w krainę wysokich drzew, specyficznych odgłosów oraz przede wszystkim – niezwykłej harmonii i spokoju. Zabierzcie dziecko i wspólnie odkryjcie tajemnice lasu!
Klimat leśny – raj dla organizmu
Łagodny leśny klimat jest bezpieczny i bardzo korzystny dla dzieci. Powietrze tam panujące jest wzbogacone w tzw. fitoncydy (naturalne substancje wydzielane przez rośliny wyższe), które mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne. Wydzielają je głównie drzewa iglaste. Z kolei lasy sosnowe są niezwykle sprzyjające dla organizmu zwłaszcza wiosną i latem – wówczas rosnące tam drzewa wydzielają olejki eteryczne, działające leczniczo na drogi oddechowe. Dzięki temu leśnie wycieczki niezwykle korzystnie wpływają na ludzki organizm, poprawiają znacznie odporność, a każdy leśny wysiłek (nawet spacer czy jazda na rowerze) zwiększa pojemność płuc, wpływa korzystnie na krążenie, dotlenia mózg. Dlatego właśnie maluchy, których rodzice często zabierają je do lasu, rzadziej łapią wszelkie infekcje. Przebywanie w lesie zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój, a ponadto, jak informuje EurekAlert, globalny serwis prowadzony przez amerykańskie stowarzyszenie naukowe AAAS – pomaga zmniejszać złość i agresję oraz – zwiększa poczucie szczęścia. Ponadto wysokie drzewa osłabiają znacznie siłę wiatru, chronią przed zbytnim promieniowaniem słonecznym, a panujące tu ciśnienie nie podlega nadmiernym wahaniom. Leśne wyprawy są szczególnie zalecane dzieciom z chorobami serca, maluchom cierpiącym na zapalenia zatok, a także małym rekonwalescentom.
Leśne zagrożenia
Las, mimo niekwestionowanych zalet, kryje w sobie także pewne, mniej przyjemne niespodzianki. Wszędobylskie owady mogą czasem doprowadzić do rozpaczy i skutecznie utrudnić cieszenie się leśną aurą. Jak wiadomo, największe w tej dziedzinie zagrożenie stanowią kleszcze.
Więcej o leśnych zagrożeniach:
Jak chronić się przed kleszczami?
Ukąszenia – jak sobie z nimi poradzić?
Wakacyjna apteczka
Borelioza
Aby uniknąć nieproszonego gościa w naszym ciele, warto założyć dziecku (oraz sobie) ubranie z długim rękawkiem, długie spodnie oraz czapeczkę lub chusteczkę na głowę. W lesie nie jest gorąco, więc odzież taka nie będzie stanowiła dyskomfortu. Jeżeli wybieramy się do lasu w ciepły dzień, najlepiej zabrać rozpinaną koszulkę (albo przewiewną kurtkę), po to, aby móc ją zdjąć zaraz po wyjściu. Poza tego rodzaju ochroną, zastosujmy także inny środek prewencyjny – zarówno ubranie, jak i odkrytą skórę (poza twarzą) spryskajmy specjalnym środkiem odstraszającym kleszcze. Zawsze po powrocie z lasu starannie sprawdźmy, czy na ciele oraz w zakamarkach ubrań mimo tego nie ma leśnych lokatorów. Pamiętajmy, że owady te najchętniej wszczepiają się w skórę głowy (owłosioną!), za uszy, w pachwiny, a nawet pępek. Dlatego powierzchowna obserwacja nie wystarczy! Pamiętajmy także, że środek taki działa tylko przez pewien okres, dlatego też po jakimś czasie warto spryskać się nim ponownie. Innym mało przyjemnym towarzyszem leśnej wędrówki, zwłaszcza w okresie letnim, będą komary. Zastosujmy więc środek odstraszający także i te owady. Można ponadto zadziałać strategicznie, a więc – podjąć walkę naturalnymi sposobami. Wanilia, lawenda, mięta, cytryna – komary wprost nie cierpią tych zapachów, a ludzki nos – uwielbia! (oczywiście nie każdy...). Dodatkowo owe aromatyczne olejki skutecznie maskują zwabiający owady zapach ludzkiego ciała.
Czytaj dalej: Z dzieckiem do lasu. Część 2