Twoje dziecko poznaje coraz więcej wyrazów. Ich liczba sięga kilkuset.
Coraz lepiej rozumie polecenia, potrafi wykonać krótkie zadania. Gotowy jest też do uczestnictwa w zabawach zespołowych; trzyletnie dzieci samodzielnie mogą przyłączać się do zabawy. Czasem są jej inicjatorami.
Twój maluszek z każdym dniem staje się coraz bardziej samodzielny. Potrafi odejść od Ciebie i przebywać samo w pomieszczeniu. Lepiej znosi rozstanie z Tobą czy opiekunem. Rozłąka ta może także być dłuższa niż w przypadku młodszych dzieci. Oczywiście nie każde dziecko jest jeszcze gotowe, by wejść do grupy bez rodzica, np. na zajęcia. Ale proces adaptacji u dzieci w tym wieku, przebiega z reguły lepiej i szybciej niż u dzieci od 1-2 lat.
Dzieci 2-3 letnie zawierają koleżeńskie relacje, poszukują towarzystwa. Często są otwarte na innych, domagają się kontaktu z innymi dziećmi. Emocjonalność dziecka niestety nie jest jeszcze ustabilizowana; dziecko trzyletnie miewa skrajne humory. Z pewnością już tego doświadczyłeś, Rodzicu, próbując przekonać malca do czegoś. Obserwowałeś na pewno kilkukrotnie, jak potrafi w jednej chwili zmienić zdanie, a jego nastrój i emocje zmieniają się diametralnie.
Dziecko w tym wieku często poznaje innych poprzez dotyk (ciągnięcie, popychanie, ściskanie), ucząc się pośrednio odczuwania różnych stanów fizyczno-emocjonalnych (np. ból, przyjemność) i sprawdzając dozwolone granice zachowań w kontaktach z innymi.