W drugim roku życia dziecko spędza bardzo dużo czasu w domu, pod opieką rodziców. Jest to ściśle związane z jego rytmem biologicznym (potrzebą snu, posiłków itp.).
Warto więc wykorzystać czas aktywności dziecka na zabawę, połączoną z edukacją.
Rozwijajmy jego mowę czytając mu bajki. Opowiadajmy mu. Zachęcajmy do mówienia, zadając krótkie i łatwe pytania. Oczywiście każde dziecko rozwija się w innym tempie, nie zniechęcajmy się jeśli malec nie będzie odpowiadał. Odpowiadajmy za niego. Niech uczy się brzmienia słów i uwrażliwia na dźwięki.
Zachęcajmy przy każdej okazji do witania się i żegnania z innymi. Dajmy mu przykład, jak należy to robić. Uczmy swoją osobą, jak zachowujemy się w stosunku do innych, np. że nie odwracamy się plecami do kogoś, mówimy w sposób spokojny i uprzejmy.
Pozwólmy dziecku oswajać się z nowymi ludźmi. Goście w domu mogą być doskonałą okazją do lekcji odwagi. Dzięki temu twój maluszek dostrzeże, że dookoła są także inni ludzie, z którymi łączą nas różne uczucia. Jednych lubimy, inni nas denerwują itp.
Każdego dnia zdarzają się sytuacje konfliktowe lub problemowe. Dziecko się złości, boi, jest niezadowolone z różnych rzeczy. Często jest zdezorientowane i zagubione. Pamiętaj, że zachowując spokój pokazujesz dziecku, że jego uczucia i emocje są czymś normalnym. Dziecko przyzwyczaja się wówczas do takich uczuciowych zmian, a silne negatywne emocje są mniej intensywne i długotrwałe.
Wykorzystuj różnorodne przedmioty do zabawy. Niech przedmioty zmieniają się w postacie. Twórz historyjki z zabawkami w rolach głównych; wykorzystaj sytuacje codzienne, jako fabułę. Będzie to okazją do rozmowy o uczuciach i zjawiskach. Dzięki temu dziecko też utrwala sobie określone procedury działań, np. że śpi się w łóżku a nie na podłodze.