„Jaka ona do Pani podobna!” Takie słowa słyszał chyba każdy rodzic. Chociaż ma ono najczęściej odniesienie do wyglądu zewnętrznego, nasze dzieci upodabniają się do nas także pod względem zachowania jak i korzystania z komputera.
Nic w tym dziwnego gdyż to właśnie od nas – rodziców dzieci uczą się jak postępować. Z tego względu rodzice mają wielki zaszczyt, ale i ogromny obowiązek kontrolować to, co i jak robią i mówią. Zawsze warto wyobrazić sobie swoje dziecko zachowujące się tak jak my - jeśli uznamy, że to zachowanie jest niewłaściwe, niegrzeczne, to znaczy, że i my nie powinniśmy się tak zachowywać. Dziecko w wieku dwu - pięciu lat jest lustrzanym odbiciem rodziców. Często posługuje się w swoich wypowiedziach również całymi frazami zasłyszanymi od nas, co wzbudza rozbawienie i czułość, a jest najlepszym dowodem, że dzieci uczą się przez naśladowanie nas. Pamiętajmy też, że kiedy się śmiejemy nagradzamy dziecko, więc kiedy robi lub mówi coś, czego nie chcielibyśmy oglądać, słuchać, na co dzień musimy zachować powagę.
Przy komputerze również jesteś wzorem dla swojego dziecka. Dlatego zawsze pamiętaj o przestrzeganiu czasu, jaki spędzasz przed monitorem. Jeśli sam będziesz długo buszować w Internecie, dziecko zapewne zauważy różnicę między Twoim a jego zasadami i może uznać to za niesprawiedliwe. Jeśli nie będziesz mieć argumentów (np. praca) na uzasadnienie tych różnic, lepiej stosuj się to reguł narzuconych całej rodzinie. Siedząc przy komputerze musimy pamiętać z zachowaniu prawidłowej postawy ciała:
- wygodna i wyprostowana pozycja,
- siadając przy biurku pamiętajmy, że stopy powinny stabilnie opierać się na podłodze,
- kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a plecy stabilnie podparte i proste,
- ręce wygodnie oparte o biurko, tak żeby przedramiona tworzyły z ramionami kąt prosty,
- monitor ustawiamy 50 - 70 cm od naszych oczu (na wyciągnięcie ręki), jego górna krawędź powinna znajdować się poniżej linii wzroku.
- aby nie męczyć wzroku ustaw monitor tak, żeby nie odbijało się od niego światło, najlepiej bokiem do okna. Blat biurka należy doświetlić lampką.
Zawsze po odejściu od komputera (lub w przerwie w pracy, jeśli trwa długo) pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Nie musisz się ruszać, napinaj i rozluźniaj partię mięśni, takie ćwiczenia noszą nazwę izometrycznych. Przykłady takich ćwiczeń znajdziesz tu: http://www.wedwoje.pl/badz;aktywna;przy;biurku,artykul,10355.html www.burnbrain.republika.pl/izome.htm
Korzystając z komputera pokazuj swojemu dziecku, że jest to wszechstronne narzędzie pracy. Przedstaw mu szeroką gamę programów, które mogą pomóc w pracy (Word, Excel, Power Point itp.). Pokarz dziecku jak można "upiększyć" zdjęcia z wakacji (Photoscape, GIMP, Picassa, Paint NET).
Wskaż dziecku, że Internet to nie tylko miejsce do komunikowania się czy zabawy ale także wspaniałe źródło informacji. Możesz korzystać z Wikipedii, szukać przeróżnych informacji i uczulać na to dziecko, utrwalaj w nim przekonanie, że komputer to narzędzie pracy, a sieć kopalnia wiedzy. Twoje dziecko będzie wtedy korzystało nie tylko z jednej możliwości, jaką stwarza komputer - nie będzie tylko narzędziem zabawy.
Dobra praktyka
1. Kontroluj swój czas przy komputerze,
2. Zachowuj prawidłową postawę ciała,
3. Ćwicz
4. Przedstaw dziecku komputer jako narzędzie pracy, a Internet jako skarbnicę wiedzy.