Już z trzylatkiem można bawić się w różne zabawy, które w przyszłości ułatwią mu naukę pisania. Poniżej kilka propozycji takich zabaw.
Domowa koszykówka – do tej zabawy potrzebne są stare gazety i wiadro lub miska. Z gazet dziecko zgniata papierowe kule i …zawody w rzucaniu do celu można zacząć.
Przy okazji wszelkich uroczystości rodzinnych warto, wspólnie z dzieckiem, zrobić kartki okolicznościowe. Do ich wykonania użyjmy ćwiczeń, które usprawnią paluszki- wydzieranki, wyklejanki. Materiały, których użyjecie zależą od waszej wyobraźni. Ja proponuję bibułę, krepinę i watę.
Jeśli jeszcze nie macie, to dobry moment na zakup pierwszych farb (tylko tych z atestem) i kredek. Farby powinny nadawać się nie tylko do malowania na papierze, ale także paluszkami. Kredki najlepiej, jeśli będą grube, świecowe. Cienki ślad, jaki pozostawiają po sobie kredki ołówkowe, może zniechęcić malucha do kolorowania. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać to poprawny chwyt kredki przez Twoje dziecko. Pokaż mu jak prawidłowo się to robi oraz koryguj za każdym razem, gdy tylko zauważysz nieprawidłowości
Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszej książeczki do kolorowania, zwróć uwagę, czy obrazki są duże i czy ich kontury są grube. Każdy rysunek powinien być wydrukowany na kolorowej kartce. Ja zachęcam do własnoręcznego wykonania takiej książeczki. Propozycje kart do kolorowania znaleźć można na stronach internetowych, wystarczy wyciąć i nakleić na kartkę o wyraźnym kolorze, np. czerwonym. Taka książeczka może zawierać rysunki ulubionych bohaterów z kreskówek lub zabawek.
Pierwsze obrazy małego Picassa powinny być wykonywane na papierze dużego formatu z zastosowaniem pędzla jak i paluszków. Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólny rysunek, np. łąki namalowany rękami.
Wspólny piknik można urozmaicić zabawą w: „Palcem na niebie malowane”. Używając wyobraźni obrysowujecie palcem kontury najrozmaitszych „smoków”, „statków” i innych stworów z chmur.
W kuchni podczas pieczenia świątecznych ciast i ciasteczek przyda się dodatkowa para rąk. Pozwól maluchowi pomóc sobie przy wyrabianiu ciasta.
Ze względu na konsystencję najlepsza w tym wieku do zabaw będzie nadal ciastolina. Nie daj się skusić na wszelkiego rodzaju foremki i wyciskarki mające ułatwić i uatrakcyjnić lepienie. Pozwól swojemu dziecku użyć wyobraźni, pokaż mu jak samodzielnie można wykonać proste rzeczy (grzybki, węże, serduszka itp.). Do wycinania kształtów równie dobrze możesz użyć foremek do ciastek.
Podczas wizyt na placu zabaw pomalujcie patykiem na piasku. Najlepiej rozpocząć od pionowych i poziomych linii prostych.
Wszelkie zabawy z piłką, toczenie, rzucanie w parach, czy do celu, są jak najbardziej wskazane.
Uczcie się rysować kółka ( dopilnuj, aby były domknięte). Z każdego kółka możecie zrobić wesoły rysunek np. uśmiechniętą buźkę, bałwanka, słonko itd.
Stwórzcie rodzinną orkiestrę – wystarczy bębenek, kilka plastikowych kubków, pokrywki od garnków oraz wszystko, w co można uderzać paluszkami.
Nauka pisania to niezwykle ciężki i pracochłonny proces, dlatego warto umilić go dziecku jak najbardziej. Proszę pamiętać, że czytanie dziecku i z dzieckiem, ma również ogromny wpływ na kształcenie i doskonalenie umiejętności pisania. Zaleca się, żeby każde ćwiczenia usprawniające pisanie poprzedzone było czytaniem.
Ja zachęcam również do współpracy z nauczycielem. Na pewno podpowie Wam, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas pracy z Waszym dzieckiem.
Miłej, efektywnej pracy!