Nauka języka - kiedy dziecko zaczyna przyswajac słowa?

Noworodki uczą się swoich pierwszych słów już w wieku 10 miesięcy. Naukowcy z Uniwersytetu Temple, Delaware i Evansville dowiedli, że dzieci słyszą i uczą się nowych słów lecz tylko tych, które je interesują.

Szczegóły na ten temat zawiera raport opublikowany w marcowo-kwietniowym wydaniu czasopisma Child Development „Narodziny słów: Dziesięciomiesięczne dzieci uczą się słów poprzez percepcyjną ciszę”

Naukowcy uczyli noworodki nowych słów pokazując im dwa różne przedmioty, ciekawy i nudny. Celem tego badania było sprawdzenie czy dzieci uczą się chętniej ponieważ przedmiot jest atrakcyjny czy też gdy dany przedmiot został nazwany. Dziesięciomiesięczne dzieci zanim jeszcze zaczęły mówić potrafiły nauczyć się nowych słów. Łączyły nowe słowa z przedmiotami atrakcyjnymi dla nich nie zwracając uwagi, który przedmiot był opisywany. Podczas sesji pomimo tego, że naukowcy patrzyli na dany przedmiot i nim ruszali, dziecko wybierało ten przedmiot, który był najbardziej interesujący. Jeśli uczymy dzieci nowych słów, powinniśmy wybierać atrakcyjne przedmioty, patrzeć na nie i je nazywać. Wyniki tych badań przekazują cenne wskazówki rodzicom i opiekunom. Noworodki przysłuchują się naszym rozmowom i uczą się słów zanim jeszcze powiedzą swoje pierwsze słowa.

Dlatego też powinniśmy zacząć mówić do dzieci jak najwcześniej i powinniśmy mówić o rzeczach, które interesują dzieci i są dla nich atrakcyjne. Jest to jedyny sposób nauki języka. Naukowcy dowiedli, że około 18 miesiąca życia zainteresowanie dzieci się zmienia i zaczynają uczyć się słów wykorzystując zainteresowanie mówiącego jak również korzystając z jego perspektywy i słownika.

Na podstawie ScienceDaily http://www.sciencedaily.com/releases/2006/03/060322141610.htm

Autor: Weronika Goła



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.