Kolorowanki dla dzieci

Zamiast kupować w kiosku lub drukować z Internetu możesz samemu w łatwy i tani sposób zrobić kolorowankę dla Twojego dziecka.


Czego potrzebujesz?

- kartek białego papieru
- grubego czarnego flamastra  (grube czarne kontury są bardzo ważne, dzięki temu dziecko będzie lepiej widziało rysunek, nie będzie też tak bardzo widoczne jeśli wyjdzie za linię)
- ołówek z gumką
- może być ulubiona książeczka Twojego dziecka do przekalkowania
- jeśli masz to foremki do ciasteczek w różnych kształtach

Czego nie potrzebujesz?
- talentu
Nawet mama czy tata, którym prace na plastykę w podstawówce rysowały koleżanki, z pewnością poradzą sobie z prostym rysunkiem! Dlaczego? Bo kolorowanki powinny być schematyczne, z małą ilością szczegółów, a to każdy potrafi narysować.

Jak rysować?
- Najlepiej bazować na prostych, średniej wielkości figurach geometrycznych. Jakby się dobrze zastanowić to w ten sposób możesz praktycznie wszystko narysować! Dziewczynka może mieć brzuszek z koła i spódniczkę z trójkąta (rączki i nóżki mogą być tylko kreskami, których dziecko nie będzie kolorować). Jak narysować chmurki, słoneczko i bałwanka nikomu nie muszę tłumaczyć. Nie potrzebna jest żadna perspektywa ani zachowanie proporcji.

- Jeśli masz już starsze dziecko, możesz skorzystać z jego ulubionych książeczek i skopiować z nich rysunki. W tym przypadku przyda się papier nieco  cieńszy, ten standardowy używany do drukarek o gramaturze 80 g/m jest za gruby. Gdzie szukać cieńszego papieru. W sklepie papierniczym albo w hipermarkecie w dziale papierniczym lub „do biura”, koszt to około 13 zł.
Kopiując możesz użyć ołówka a następnie poprawić kontury flamastrem. Jeśli nie masz drukarki lub zabrakło tuszu, możesz skopiować kolorowankę z ekranu komputera (tylko użyj ołówka i nie przyciskaj za mocno, żeby nie popsuć matrycy). Kolorowanka nie musi być dokładnie taka sama jak rysunek, ważne byś skopiował postacie.

- Również ze starszym dzieckiem możesz ułożyć z foremek do ciastek rysunek na kartce a później razem to odrysujcie. Dobra zabawa gwarantowana!

Skąd czerpać pomysły?
Rysuj to co dziecko otacza i co lubi, oraz to co jest z nim bezpośrednio związane. Czyli:
- zwierzęta
- postacie z bajek i książek (Shrek, Bob Budowniczy, Koziołek Matołek, Reksio, Królewna Śnieżka)
- otaczającą przyrodę
- zabawki

Kilka wskazówek
Jeśli masz w domu przedszkolaka kup dziecku kredki ołówkowe ale trójkątne.  Nie warto oszczędzać na tym zakupie bo słabsze kredki będą się ciągle łamać (pamiętaj o temperówce).  Łatwiej je trzymać w rączkach i można precyzyjniej kolorować, dziecko będzie rzadziej wychodziło poza kontur.
Niezależnie od wieku dziecka ważne jest to, co się z Tą kolorowanką później będzie działo. Najlepiej stworzyć dziecku mała galerię prac: na lodówce, na szafie czy drzwiach. Wszyscy mają chwalić dziecięcą twórczość, zachwycać się nią i zauważać postępy: „O! jakie ładne kolory”, „Jak się starałaś nie wychodzić za linię”, itd. Takiej pracy artystycznej dziecka, chociaż jest tylko kolorowanką nie można wyrzucać, tym bardziej przy dziecku. Nasze ciasne mieszkanka nie zachęcają do przechowywania tego typu rzeczy ale fakt, że zachowaliście sobie rysunek Waszego dziecka, będzie w przyszłości dla niego bardzo ważny.

Kolorowanki online
Alternatywą dla tradycyjnych papierowych kolorowanek są kolorowanki online. Dziecko w internecie za pomocą myszki wybiera kolor z palety a później klika na wybrany element. Taka forma ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że dziecko uczy się posługiwania myszką i ogólnych zasad funkcjonowania komputera i internetu (jak się najedzie na element to on się podświetla).
Do minusów należy fakt, że gry dla dzieci online są cały czas w sieci. Może nagle wyskoczyć jakaś reklama na której nie wiadomo co będzie, lub dziecko może gdzieś kliknąć i dostęp do nie pożądanych treści gotowy. Nie chcę Was tu straszyć tylko uprzedzić, że coś takiego może mieć miejsce.

Do dzieła!


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.8 z 5. 4 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.